fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
22 Październik, 2019
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowy naturalny składnik wychodzi naprzeciw trądzikowi

Zespół naukowców wykazał, że naturalnie występujący flawonoid, florentyna jest skuteczna w hamowaniu postawania zmian trądzikowych. Odkrycie to może przyczynić się do poprawy efektywności istniejących terapii powszechnej dermatozy, jaką jest trądzik. 

Naukowcy z Biospectrum Life Science Institute w Korei opublikowali wyniki swojej pracy w International Journal of Cosmetic Science, gdzie pokazują, że florentyna jest skuteczna w zapobieganiu występowania mechanizmów powstawania trądziku, zarówno in vivo, jak i in vitro, poprzez hamowanie odpowiedzi zapalnej i powstawania wykwitów trądzikowych w miejscu zablokowanych ujść gruczołów łojowych.

Florentyna jest związkiem należący do grypy polifenoli, pozyskiwanym z naturalnych ekstraktów roślinnych np. z jabłek czy kory jabłoni, stosowanym jako składnik kosmetyków o działaniu przeciwzmarszkowym.

Leczenie trądziku

Trądzik jest dermatozą powstającą na skutek złożonej interakcji zmian hormonalnych, nadmiaru sebum, przerostu nieszkodliwych w normalnych warunkach bakterii i stanu zapalnego. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele składników wykazujących działanie przeciwtrądzikowe, jak kwas salicylowy, azelainowy, izotretynoina czy dapson. Stosowane miejscowo zmniejszają kolonizację P. acnes, jak również mogą posiadać bezpośrednie działanie przeciwzapalne.

Ostatnio obserwuje się duży nacisk na rozwój bezpiecznych i skutecznych naturalnych składników kosmetycznych mających przeciwdziałać trądzikowi.

Badania

Przedmiotem badań były właściwości flawonoidów, a w szczególności wykazanie ich aktywności przeciwdrobnoustrojowej Propionibacterium acnes (P. acnes), Propionibacterium granulosum (P. granulosum) i Staphylococcus epidermidis (S. epidermidis) za pomocą wyznaczenia minimalnego stężenia hamującego (MIC) oraz dzięki metodzie krążkowo-dyfuzyjnej.

Działanie przeciwzapalne badano za pomocą immunoenzymatycznego testu ELISA oraz testu lucyferazy na komórkach HaCaT, gdzie mediatory zapalne, w tym PGE2 i COX-2 zostały wywołane działalnością bakterii P. acnes.

W badaniu klinicznym brało udział łącznie 30 osób podatnych na powstawanie zmian trądzikowych, z obecnością widocznych zaskórników zamkniętych na skórze. Zaskórniki, ilość wydzielanego sebum i porfiny mierzono przed i po 4 tygodniach leczenie florentyną.

Wyniki wykazały działanie przeciwbakteryjne florentyny przeciw P. acnes, P. granulosum, S. epidermidis, jak również klinicznie i statystycznie znaczące zmniejszenie liczby zaskórników i ilości wydzielanego łoju.

W porównaniu do stanu przed leczeniem, w grupie badawczej ilość otwartych i zamkniętych zaskórników, grudek, wyjściowy poziom sebum i całkowita ilość wydzielanego łoju były istotnie niższe po 4-tygodniowej terapii.

Ostatecznie dowiedziono, że florentyna hamuje wzrost P. acnes, P. granulosum i S. epidermidis oraz zatrzymuje stan zapalny.

Badania kliniczne sugerują, że dalsze stosowanie preparatów zawierająch florentynę przynosi dobre efekty w terapii przeciwtrądzikowej. W oparciu o wyniki tych badań naukowcy twierdzą, że związek ten może być z powodzeniem wprowadzony jako środek ograniczający powstawanie zmian trądzikowych.

 

Źródło: International Journal of Cosmetic Science