Z OSTATNIEJ CHWILI!
24 Apr, 2019
Warsaw
20 ° C
Do góry

Nowy system oceny starzenia się skóry

Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Plastycznej wprowadziło system Merza, który określa stopień starzenia się skóry.Lekarz, Corey Maas, pracownik naukowy, twierdzi, że jest to jedyny, standaryzowany system określający wszystkie procesy zachodzące na powierzchni skóry.

Tak naprawdę bardzo trudno jest określić kiedy skóra zaczyna się starzeć. Czasem bywa tak, że przyglądamy się nastolatkom, które zbyt często odwiedzają solarium i zauważamy, że ich cera wygląda na zniszczoną. Nikt z nas nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu skóra pacjenta uległa procesowi starzenia.

Wszystkie pytania skłoniły naukowców do opracowania ujednoliconego systemu, który ułatwi ocenę skóry. W jego skład będzie wliczona m.in. ocena następujących parametrów:

  • czoła (bruzdy poprzeczne i pionowe),
  • pełność warg,
  • linie marionetki (zmarszczki pionowe idące od kąta ust do dołu – szyi).

System został opracowany przez dziewięciu specjalistów z całego świata; chirurgów plastycznych, dermatologów, okulistów. Jest on zapewne wszechstronną skalą, według której można oceniać ludzi bez względu na wiek, typ skóry oraz pochodzenie.

Omawiany system został opracowany poprzez analizę fotografii ok. 50 osób.

Naukowcy zauważyli, że anatomiczne zmiany rysów twarzy, które zachodzą podczas starzenia się skóry, są do siebie podobne. Jeżeli chodzi o ocenę zmarszczek to system uwzględnia następującą skalę:

  • 0 – brak zmarszczek
  • 1- delikatne zmarszczki obecne w konturach twarzy wywołane mimiką,
  • 2- głębokie zmarszczki obecne w konturach twarzy wywołane mimiką,
  • 3 – niewielkie zmarszczki obecne przy braku mimiki oraz głębokie obecne w  konturach wywołane mimiką,
  • 4 – głębokie bruzdy w spoczynku i podczas ekspresji mięśni twarzy.

Wszyscy dobrze wiemy, że bardzo trudno jest ocenić proces starzenia się skóry. Miejmy nadzieję, że wprowadzona skala okaże się skuteczna i ułatwi ocenę pracę wielu ekspertom od urody.