fbpx
19 Lipiec, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nuda w pracy może być pożyteczna

Nuda w pracy rzeczywiście może być dobrodziejstwem dla kreatywności, zwłaszcza jeśli twoje nudne obowiązki pozostawiają miejsce na marzenia na jawie- twierdzą naukowcy.

W najnowszym badaniu, naukowcy prosili 80 ludzi, aby wymyślili różne zastosowania dla kilku kubków polistyrenowych. Ale przed tym zadaniem połowie uczestników polecono kopiować numery z książki telefonicznej przez 15 minut. Osoby, które ukończyły to nudne zadanie wymyśliły bardziej kreatywne zastosowania dla kubków w porównaniu z innymi uczestnikami– podsumowują naukowcy.

W drugiej części badania 30 uczestników ponownie kopiowało numery telefonów, podczas gdy innej grupie 30 badanych polecono po prostu odczytać numery, zamiast je przepisywać. Naukowcy odkryli, że osoby, które właśnie przeczytały numery, wymyśliły bardziej kreatywne zastosowanie dla kubków względem tych, którzy musieli przepisywać numery telefoniczne.

Sugeruje to, iż pasywne nudne czynności, jak czytanie czy uczestniczenie w posiedzeniach, może prowadzić do większej kreatywności w porównaniu do bardziej aktywnych, choć nudnych zadań, takich jak pisanie, które mogą nie powodować tych samych korzyści z nudzenia się. 

Badaczka Sandi Mann z University of Central Lancashire w Anglii powiedziała, że jest to prawdopodobne, ponieważ działania bardziej pasywne pozostawiają więcej miejsca na śnienie na jawie. Wcześniejsze badania sugerują, że marzenie na  jawie jest dobre dla umysłu, gdyż daje nam pamięć roboczą – psychiczne miejsce pracy, które pozwala mózgowi żonglować wieloma myślami na raz. Jest to swoisty trening dla mózgu.

„Kiedy jesteśmy znudzeni, szukamy stymulacji a jednym ze sposobów na to jest śnienie na jawie”. Mann opisała pogrążanie się w myślach na jawie jako kluczowy czynnik w twórczości, który „pozwala nam sformułować problemy i sytuacje w naszych głowach.”

Choć nuda w pracy jest często postrzegana jako coś, co trzeba wyeliminować, powiedziała Mann, to niewielka ilość przestojów jest prawdopodobnie bardzo dobra. „Jeśli życie jest zbyt gorączkowe i za dużo wokół stymulacji, kreatywność może być stłamszona”– mówi badaczka.

Konieczne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, gdzie kreatywność, która zdaje się wynikać z nudy zostaje wyrażona- podkreśla Mann. „Czy ludzie, którzy są znudzeni w pracy stają się bardziej kreatywni w innych obszarach swojej działalności – czy też wracają do domu i piszą powieści?”

Źródło: LiveScience