fbpx
03 Czerwiec, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

O czym myśli opatrunek?

W czasach, w których wszystkie otaczające nas urządzenia są ?inteligentne? nie trudno o załamanie poczucia własnej wartości. Bo jak tu nie stracić chęci do życia, kiedy najprostsze sprzęty z naszego otoczenia zdają się być mądrzejsze od nas? Dla wszystkich załamanych wszechobecną dominacją nowoczesnej techniki mamy kolejną złą wiadomość ? właśnie powstaje myślący opatrunek?

Wracając już do nieco bardziej poważnego tonu, stosownego dla tak wielkiego odkrycia, wypada napisać kilka słów na jego temat.

Nad nowatorską techniką pracują angielscy naukowcy z Southwest UK Paediatric Burns Centre Frenchay Hospital w Bristolu. Ich działania zmierzają do opracowania opatrunku wyposażonego w nanokapsułki z antybiotykiem, uwalnianym wyłącznie w wypadku obecności w ranie chorobotwórczych bakterii.

Nie dość, że najnowszy wynalazek potrafi rozpoznawać bakterie i uwalniać lek wyłącznie w kontakcie z nimi, to jeszcze informuje chorego i jego lekarzy o powstałym niebezpieczeństwie. Antybiotyk, uwalniany z nanokapsułek wrażliwych na toksyny bakteryjne powoduje zmianę zabarwienia opatrunku. Ciekawy system wczesnego ostrzegania, na pewno będzie w stanie zapobiec wielu powikłaniom po ciężkich zakażeniach ran.

Opisana technika uwalniania leku pozwoli również uniknąć bardzo ostatnio powszechnego zjawiska lekooporności szczepów najgroźniejszych drobnoustrojów. Antybiotyk uwalniany wyłącznie w razie potrzeby nie zostanie nadmiernie rozpowszechniony w środowisku i organizmie człowieka.

Nowe opatrunki będą stosowane w terapii trudno gojących się ran, ze szczególnym uwzględnieniem ran pooparzeniowych.

Źródło: Science Daily