fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

O krok od doskonałej sztucznej skóry

Skóra, która po umieszczeniu na protezie pozwala pacjentowi znów odczuwać zmiany w środowisku? Tak, to już wkrótce będzie możliwe.

Naukowcy z Izraelskiego Instytutu Technologii Technion opracowali elastyczny czujnik, który zintegrowany ze sztuczną skórą pozwoli osobie poszkodowanej znów czuć podobnie do tej zdrowej. 

Jak to możliwe? Poprzez połączenie złota z żywicą powstał czujnik, który odbiera trzy rodzaje danych – temperaturę, wilgotność oraz dotyk. Nowy system jest co najmniej 10-krotnie bardziej czuły niż dotyk, bądź inne systemy bazujące na koncepcji elektronicznej skóry, zapewnia Profesor Hossam Haick z grupy izraelskich naukowców.

Od momentu kiedy nauka zainteresowała się technologią przywracającą jak najbliższe naturalnemu odczuwanie przy zastosowaniu sztucznej skóry wiadomo było, że zastosowane czujniki muszą spełnić szereg warunków. Jakich? Rejestrować szeroki zakres nacisku, by być w stanie zebrać w jednym momencie kilka rodzajów danych, a przy tym zużywać niewiele prądu. Na tym nie koniec, powinny być ponadto tanie w produkcji i łatwe w obsłudze.

Badacze z Izraelskiego Instytutu Technologii Technion wyprodukowali czujnik, który właśnie spełnia te wymogi. Składa się on z nanocząsteczek złota o średnicy 5-8 nanometrów, które są połączone za pomocą organicznych ligand. Naukowcy odkryli, że po umieszczeniu takiej warstwy na substracie – w tym wypadku był to poli(tereftalan etylenu) – przewodnictwo czujnika zależy od tego, jak został wygięty. To oznacza, że może pracować w bardzo dużym zakresie odróżniając stopień nacisku, a czułością całości można regulować dobierając odpowiednią grubość czujnika.

 Źródło: kopalniawiedzy.pl