fbpx
11 Sierpień, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Obrona skóry przed stresem

Naukowcy Beiersdorf odkryli, że komórki skóry mogą chronić się przed stresem jeszcze szybciej i bardziej całościowo, niż wcześniej sądzono, a odkrycie to przyczyni się do rozwoju nowych produktów anti-aging.

Wspólnie z Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu (ETH), dr Janosch Hildebrand i dr Marc Winnefeld z Beiersdorf zakończyli czteroletni projekt badawczy pokazujący w jaki sposób komórki skóry wykorzystują metabolizm do obrony przed stresem zarówno oksydacyjnym, jak i wywołanym promieniowaniem UV.

Badanie to zostało opublikowane w czasopiśmie Molecular Cell, gdzie Beiersdorf wyjaśnia, że kolejnym krokiem będzie opracowanie nowych sposobów ochrony całej skóry przed stresem i procesem starzenia się.

Nowe odkrycie

Kierownik projektu, dr Hildebrand, wyjaśnia, że zespół podjął się tego projektu pragnąc poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, w jaki sposób komórki skóry wykorzystują swój metabolizm, dzięki czemu był w stanie odkryć nowe informacje.

Odkryliśmy nieznany wcześniej mechanizm” – pierwszą linię obrony.

To naskórek umożliwia przeciwdziałanie stresowi powodowanemu na przykład promieniowaniem słonecznym, czy stresowi oksydacyjnemu w ciągu kilku minut” jak twierdzi dr Hildebrand.

Ponadto wyjaśnia, że mechanizm ten jest istotny, ponieważ dostarcza kluczowych cząsteczek do komórek, które są potrzebne do gwałtownej detoksykacji i naprawy.

Aby zrozumieć ten mechanizm i całościowo przeanalizować metabolizm skóry, naukowcy wykorzystali nową metabolomiczną technologię, pozwalającą na zbadanie 800 metabolitów jednocześnie.

W uzupełnieniu do nowej technologii wykorzystywano również narzędzia analizy biologii systemów” kontynuuje Winnefeld, szef Lab for Special & Aged Skin.

Przy użyciu tych technik, byliśmy w stanie zbadać skomplikowane zależności między procesami biologicznymi, takimi jak szlaki metaboliczne oraz mechanizmy naprawcze. W tym miejscu byliśmy w stanie analizować duże zbiory danych dzięki połączeniu biologii i nauk obliczeniowych.”

 

Źródło: Molecular Cell