fbpx
24 Maj, 2020
Warszawa
12 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Obserwacja zwierząt pomoże walczyć z otyłością ludzi

Często piszemy o tym, że obecne pokolenia mają coraz większy problem z epidemią otyłości. Wygląda na to, że podobne zjawisko występuje również w świecie zwierząt, które z powodu niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym, mają duże kłopoty zachowaniem prawidłowej wagi.

Biostatystyk David B. Allison z University of Alabama przeanalizował dane dotyczące różnych gatunków zwierząt. Okazało się, że szympansy przybierają na wadze średnio 33,6% w ciągu dekady, a myszy – 12,46%. Problem ten dotyczy zarówno zwierząt laboratoryjnych, jak i domowych oraz wolno żyjących.

Naukowcy przypuszczają, że tak drastyczny wzrost wagi może być spowodowany przez obecne w wodzie, glebie i powietrzu patogeny, które wpływają na metabolizm zwierząt.. Inną przyczyną zwierzęcej otyłości jest zła dieta i zmiany w aktywności fizycznej.

Kolejnym ciekawym wnioskiem, do jakiego doszli naukowcy jest fakt, że zwierzęta umieszczane w zatoczonych klatkach tyją szybciej.

Jeśli zagęszczenie zwierząt wpływa na ich wagę, to zwiększająca się gęstość zaludnienia może wpływać na wagę ludzi – komentuje David B. Allison.

Źródło: Kopalnia Wiedzy