fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
23 Październik, 2019
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Oczyszczanie manualne – tak czy nie?

Obecnie jeszcze w wielu gabinetach kosmetycznych nadal stosowany jest tradycyjny zabieg  oczyszczania skóry. Rozpulchnienie, usunięcie zmian, zamknięcie ujść gruczołów łojowych, delikatna korekta i klient zadowolony? Czy faktycznie oczyszczanie manualne służy skórze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zrozumieć trądzik

Żeby odpowiedzieć na kilka prostych pytań odnośnie trądziku warto jest dokładnie  przeanalizować przyczyny jego powstawania. Skoncentrujmy się na trądziku pospolitym (Acne vulgaris). Tak naprawdę istnieje wiele przyczyn powstawania zmian trądzikowych. Z tego powodu pojawiło się wiele mitycznych i kontrowersyjnych legend odnośnie etiologii. Wiele osób uważa, że spożywanie słodyczy, zwłaszcza czekolady, tłustych pokarmów albo orzechów  wzmaga trądzik.

A jak jest naprawdę?
Trądzik pospolity rozwija się zazwyczaj u nastolatków, w momencie zwiększonej produkcji hormonów – androgenów. Są one produkowane zarówno u dziewcząt jak i u chłopców i stymulują produkcję sebum. Przypomnijmy sobie, że łój jest wytwarzany przez gruczoły łojowe samotne oraz te przyległe do włosa. Jego zadaniem jest ochrona skóry przed transpiracją wody. 
W trakcie dojrzewania ilość łoju znacznie wzrasta (gruczoły łojowe pobudzane są hormonalnie) i wręcz nie mieści się wewnątrz gruczołu. Jeżeli ujścia gruczołów łojowych są otwarte (widoczne „pory” na skórze) to raczej mamy do 
czynienia jedynie z tłustą powłoką na skórze.

Pamiętajmy, że w etiopatogenezie istotny jest nie tylko poziom androgenów, ale także zróżnicowana aktywność receptorów (znajdujących się na gruczołach) na ich działanie. Mowa tutaj o receptorach dla 5-alfa-dihydrotestosteronu (DHT), który powstaje w skórze pod wpływem 5-alfa-reduktazy DHT.

Kiedy do nadmiernej produkcji sebum dorzucimy jeszcze wzmożone rogowacenie skóry wówczas nie trudno o zmiany trądzikowe. Ze względu na zatkane ujście gruczołu, łój nie ma możliwości wydostania się i wówczas powiększa się jego objętość. Czasem dochodzi do jego pękania i wydostania się zawartości.

A co w takim razie z teorią ataku bakteryjnego?

Jest to dosyć kontrowersyjna sprawa ponieważ bakterie, które wywołują trądzik tak naprawdę stanowią naszą naturalną florę bakteryjną. Dlaczego zatem w pewnym momencie stają się naszym wrogiem? Otóż Propionibacterium acnes, bo o nich mowa, wytwarzają lipazy (enzymy), które rozkładają triglicerydy z łoju w wyniku czego powstają wolne kwasy tłuszczowe niszczące ściany gruczołu łojowego. W zamkniętym gruczole łojowym panują idealne warunku do rozwoju takiej flory bakteryjnej i tym samym do zintensyfikowanego procesu rozkładu sebum.

Czy skład łoju jest ważny w rozwoju trądziku?

Otóż jak najbardziej tak. Jednym z  najważniejszych składników sebum jest kwas linolowy, który w znacznym stopniu wpływa na prawidłowy rozwój i przyleganie korneocytów (zrogowaciałych komórek naskórka). U osób z trądzikiem obserwuje się zmniejszoną ilość tego kwasu, w wyniku tego sebum ulega zagęszczeniu. Dodatkowo gęsta i lepka konsystencja łoju powoduje przyklejanie się korneocytów i stopniowe zaczopowanie gruczołu.

Obraz kliniczny trądziku również może ulegać zmianom pod wpływem wielu czynników. Jednym z nich jest czynnik stresowy. Otóż pod wpływem steroidów z nadnerczy dochodzi do aktywacji gruczołów łojowych. Ciekawostką jest fakt, że w rozwoju embrionalnym skóra i układ nerwowy powstają z tej samej warstwy zarodka. Niektórzy uznają nawet trądzik za chorobę psychosomatyczną gdyż 
wiele osób cierpiących na trądzik ma kłopoty z panowaniem nad emocjami. Stąd uważa się, że dobrym rozwiązaniem jest leczenie ze wsparciem psychologa.
W niektórych przypadkach również idieta może powodować zaostrzenia choroby (chociażby posiłki zawierające czekoladę, kakao, mocne przyprawy).

Jak zatem postępować z trądzikiem

Znane są trzy kroki do polepszenia kondycji skóry:

 1. Zapobieganie wzmożonemu rogowaceniu przymieszkowym;
 2. Zahamowanie rozwoju Propionibacterum acnes;
 3. Zminimalizowanie produkcji sebum.

Z naukowego punktu widzenia wyciskanie zmian nie przynosi żadnych korzyści. A niestety ten zabieg nadal jest bardzo popularny w wielu gabinetach kosmetycznych. Całkowity czas manualnego oczyszczania wynosi ok. dwóch godzin i składa się z: demakijażu, tonizacji, peelingu, nałożenia maseczki rozpulchniającej, nagrzania skóry pod wapozonem, wyciśnięcia zmian na skórze oraz zastosowania darsonwalizacji i preparatów regulujących produkcję sebum i hamujących rozwój 
bakterii.

Zastanówmy się dlaczego oczyszczanie manualne nie przynosi skórze zbyt wielu 
korzyści. Takie ręczne wyciskanie predysponuje do tego, aby gruczoły łojowe zwiększyły produkcję tłuszczu. Ponadto pod wpływem wyciskania uszkadzane są struktury skóry, co grozi powstawaniu mikroblizn i w konsekwencji prowadzi do nierównomiernej powierzchni, blizn i przebarwień. Oprócz tego dochodzi do nadmiernego rozszerzania się naczyń krwionośnych, co negatywnie wpływa na wygląd.

Co możemy zaproponować w gabinecie

Na samym wstępie musimy dokonać dobrej oceny czy wykwity na skórze nie wymagają konsultacji dermatologicznej. Jeżeli widoczne są zmiany zapalne poinformuj o konieczności spotkania z lekarzem. Specjaliści w gabinetach kosmetycznych lub kosmetologicznych (piszemy specjaliści bo nie w każdym „salonie” pracuje ekspert) powinni zająć się fazą gojenia  trądziku lub zmianami niezapalnymi: grudki, zaskórniki. Istnieją przypadki rozpoczęcia leczenia trądziku w gabinecie, zwłaszcza jeżeli osoba przeprowadzająca zabiegi używa urządzeń emitujących światło IPL lub laserowe.

Od czego zacząć?

Od precyzyjnego  wywiadu:

 • Od kiedy zmiany są na skórze?
 • Czy coś nasiliło wykwity?
 • Czy pacjent przechodził jakieś terapie farmakologiczne oraz specjalistyczne zabiegi?
 • Jakie są oczekiwania klienta?

Co zaproponować na zmiany trądzikowe?

 • Stosowanie zabiegów z kwasami, obecnie na rynku istnieje bogata oferta skierowana na zmiany trądzikowe (zmniejszają ryzyko pojawienia się wykwitu, regulują produkcję sebum, rozjaśniają skórę, niwelują przebarwienia i blizny pozapalne);
 • Stosowanie mikrodermabrazji (usuwa zrogowaciały naskórek, skutecznie walczy z przebarwieniami oraz bliznami potrądzikowymi ponadto poprawia mikrokrążenie skóry, uwalnia ją od nadmiaru łoju);
 • Peeling kawitacyjny (przy pomocy ultradźwięków usuwane są martwe komórki, ponadto spłyca blizny i rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe);
 • IPL – spłyca blizny potrądzikowe, niweluje zmiany zapalne i przebarwienia;
 • Preparaty hamujące powstawanie zmian trądzikowych, warto zainwestować w dermokosmetyki (aktualna oferta rynkowa jest bogata w tego typu preparaty);
 • Uzupełnienie diety w kwas linolowy (wspomniany na początku wpływa na prawidłową konsystencję sebum, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko zaczopowania gruczołu łojowego i tym samym rozwoju niedoskonałości.

Życzymy powodzemia w walce z trądzikiem!