fbpx
21 Wrzesień, 2019
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Od 2014 roku młodym na rynku pracy będzie łatwiej

W przyszłym roku pracodawcy zatrudniający debiutującego pracownika będą zwolnieni z płacenia składek. Czy skutecznie zachęci ich to do odświeżenia kadry?

Z jakich udogodnień będą mogli skorzystać właściciele gabinetów, którzy planują postawić na kosmetyczkę bądź kosmetologa dopiero wchodzącego na rynek pracy?

Ze zwolnień od obowiązku opłacania składek na fundusze: gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz pracy, a także – gdy zatrudnią osobę podejmującą pierwsze zatrudnienie – z refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Jak stwierdził Jacek Męcina, wiceminister pracy, te nowe rozwiązania ustawowe mają zachęcić pracodawców do zatrudniania młodych bezrobotnych. Czy działania przyniosą założony skutek, czas pokaże.

Warto wiedzieć, że nie tylko urzędy pracy wyciągają rękę do młodych. Podobna taktykę zastosuje Bank Gospodarstwa Krajowego, który zaoferuje im preferencyjne pożyczki na założenie własnej firmy. W tyle nie pozostaną również ochotnicze hufce pracy oraz szkoły i uczelnie, które we współpracy z pracodawcami zaproponują debiutującym pracownikom szkolenia zawodowe i przekwalifikowujące do pracy w innych profesjach niż wyuczona. Skąd taka nagła mobilizacja? Otóż Polska otrzymała na ten cel około 2 mld zł z Unii Europejskiej w ramach unijnej Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.

Na tym nie koniec dobrych wiadomości dla młodej kadry branży kosmetycznej. Bowiem wiceminister pracy zapowiedział również, że w 2014 roku w drodze ustawy zostanie wprowadzona zasada, zgodnie z którą młodzi w ciągu 4 miesięcy od zakończenia formalnej edukacji lub po utracie zatrudnienia mają otrzymać dobrą jakościowo ofertę pracy, stażu, praktyk, lub dalszego kształcenia. Ten zapis stanowi również realizację unijnych gwarancji dla młodych, a w całej UE zostanie nią objęta młodzież do 25. roku życia, w naszym kraju oprócz nich także osoby do 30 lat.

Męcina przypomniał także, że również od przyszłego roku urzędy pracy będą oferować młodym wsparcie w postaci indywidualnej pomocy opiekuna oraz bonów pieniężnych na staże, szkolenia oraz zasiedlenie.

Co na to debiutanci? Wierzycie w te zapewnienia, że od przyszłego roku znalezienie pracy w salonach kosmetycznych będzie lekkie, łatwe i przyjemne? My proponowalibyśmy w tej kwestii umiarkowany optymizm.

Źródło: gazetaprawna.pl