fbpx
25 Maj, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Odchudzające operacje poprawiają pamięć i chronią przed cukrzycą

Operacje bariatryczne, czyli wspomagające leczenie otyłości, mogą leczyć cukrzycę typu 2 i poprawiają pamięć – wynika z ostatnio opublikowanych badań.

Operacje bariatryczne – zabiegi zmniejszające pojemność żołądka poprzez jego częściowe wycięcie czy założenie specjalnej opaski – pozwalają schudnąć znacznie szybciej niż przy zastosowaniu innych sposobów, toteż są stosowane w przypadkach chorobliwej otyłości.

Jak informuje serwis „BBC News/Health”, przeprowadzona w Wielkiej Brytanii analiza wyników 1421 operacji wykazała, że pacjenci tracą dzięki nim w ciągu roku niemal 60 proc. nadmiernej wagi, a częstość występowania cukrzycy typu 2 spada o połowę. O ile przed operacją cierpiało na cukrzycę 379 uczestników badań, to po operacji – już tylko 188.

Dzięki operacji obniżyło się także ciśnienie krwi i poprawiła fizyczna wydolność – pacjenci mogli na przykład z większą łatwością wchodzić po schodach.

Z kolei serwis „EurekAlert” informuje, że zespół profesora Johna Gunstada z Kent State University (USA) odkrył związek między utratą wagi a poprawą pamięci i lepszą koncentracją, które to korzystne zmiany zaobserwowano w 12 miesięcy po operacji. Naukowcy przebadali 109 operowanych pacjentów oraz kontrolną grupę 41 otyłych osób. Badania jeszcze się nie zakończyły – planowane są testy sprawności intelektualnej po roku i po dwóch latach od operacji.

Kilka miesięcy wcześniej naukowcy z uniwersytetu w Mediolanie wykazali na podstawie analizy dotychczasowych badań, że przebycie jednej lub dwóch odchudzających operacji niemal o połowę zmniejsza ryzyko zgonu w ciągu 7-8 lat.

Osoby chorobliwie otyłe są 2-3 razy bardziej zagrożone przedwczesną śmiercią niż ich rówieśnicy o normalnej masie ciała. Przyczyniają się do tego m.in. otyłość i nadciśnienie oraz częściej występujące nowotwory. Operacje bariatryczne są stosunkowo bezpieczne – śmiertelne powikłania zdarzają się raz na tysiąc przypadków. Na dłuższą metę okazują się także mniej kosztowne od leczenia zachowawczego.

Źródło: PAP