fbpx
28 Maj, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Odchudzanie pasożytami jest niebezpieczne

Większość z nas doskonale wie, że odchudzanie to wielotygodniowy lub wielomiesięczny proces, który zależy od takich czynników jak: stopnia nadwagi, stylu życia i upodobań dietetycznych. Walka ze zbędnymi kilogramami nie należy do najłatwiejszych, jest żmudna i wymaga silnej woli. Wiele osób zamiast treningów i zbilansowanej diety kosztem zdrowia postanawia schudnąć w szybki i łatwy sposób.

Niektórzy są zdesperowani do tego stopnia, że sięgają po jaja glisty ludzkiej. Ten sposób odchudzania jest zachwalany zwłaszcza w chińskojęzycznych witrynach internetowych jako sposób na szybką utratę wagi bez ograniczania jedzenia.

Glista ludzka (łac. Ascaris lumbricoides hominis) – pasożyt ludzki z rodzaju Ascaris osiąga około 20-60 cm długości.Dorosłe samice żyją w jelicie cienkim. Składają dziennie do 200 tysięcy jaj, które z kałem żywiciela wydostają się na zewnątrz. Po kilku tygodniach w jajach rozwijają się larwy i w takiej postaci czekają na połknięcie przez żywiciela. Ponieważ glista jest pasożytem monoksenicznym kolejnym żywicielem jest również człowiek. W jelicie człowieka larwy wydostają się z osłon jajowych. Uwolnione larwy przez ścianki jelita przedostają się do naczyń krwionośnych i rozpoczynają wędrówkę do płuc. Jest to konieczne, ponieważ do dalszego rozwoju potrzebują tlenu. Docierają więc do pęcherzyków płucnych. Tam dwukrotnie linieją. Po osiągnięciu 2 mm długości zaczynają wędrówkę w górę przez oskrzeliki, oskrzela, krtań do tchawicy, skąd odruchowo przełknięte, dostają się do żołądka i stąd do jelita. Tu dorastają. Po ok. 2 miesiącach od zakażenia zaczynają w jelicie rozmnażać się płciowo. Choroba spowodowana przez glisty nosi nazwę glistnicy i objawia się najczęściej ogólnym osłabieniem, zawrotami głowy, obrzękami twarzy, nadmierną pobudliwością chorego i reakcjami alergicznymi. Gdy zakażenie jest masowe, może dochodzić do całkowitego braku drożności jelit.
Jednym z objawów glistnicy (tak bardzo pożądanym przez osoby otyłe) jest szybki i znaczny spadek wagi. Hongkoński Wydział Zdrowia ostrzega, że połykanie jaj może prowadzić nawet do śmierci.

Nie pozostaje zatem nic oprócz odpowiednio dobranej diety, zajęć ruchowych, a przede wszystkim cierpliwości.