fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Odkażanie rąk mało skuteczne

Czyste ręce w pracy kosmetyczki i kosmetologa to podstawa. Zastanówmy się jednak, jakie efekty przynosi stosowanie środków odkażających, również w trakcie naszej codziennej aktywności. Najnowsze badania niestety nie dają wielu powodów do optymizmu.

W związku ze zbliżającym się sezonem grypowym, Firma Dial Corporation, zajmująca się min. produkcją odkażającego żelu do rąk opartego na alkoholu, opublikowała wyniki badań sprawdzających skuteczność tej metody profilaktycznej.

W ubiegłym sezonie wzrostu zachorowań na infekcje wirusowe, naukowcy, na 100-osobowej grupie przeprowadzili testy polegające na regularnym (co 3 godziny) myciu rąk badanym preparatem. Kolejne 100 osób stanowiło grupę kontrolną. Okazało się, że wśród osób używających antyseptycznego żelu zaobserwowano 42 przypadki infekcji rinowirusowych, podczas gdy liczba zachorowań w grupie kontrolnej wynosiła 51.

Jak mówi szef zespołu badawczego Ronald Turner z University of Virginia, stosowanie żelowych preparatów odkażających opartych na alkoholu nie zmniejszyło również w istotnym stopniu częstotliwości zachorowań na infekcje wirusowe.

Przeprowadzone eksperymenty dowodzą niskiej skuteczności tego typu preparatów. Naukowcy biorący udział w badaniach, niewielką efektywność opisywanych środków tłumaczą tym, że większość infekcji przenoszona jest drogą kropelkową.

Źródło: Kopalnia Wiedzy