fbpx
11 Lipiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Odkryto jak odnawia się skóra

Wiadomo od dawna, że nasza skóra nieustannie odnawia się – obumarłe komórki złuszczają się, a na ich miejscu powstają nowe. Jednak do tej pory nie było wiadomo jak dokładnie przebiega ten proces.

Okazuje się , że naukowcy z University of Sheffield właśnie poznali odpowiedź, a wiedza ta może okazać się przydatna w walce ze starzeniem skóry i rakiem.

Dzięki współpracy uniwersyteckich inżynierów i biologów z firmą The Procter & Gamble Company (P&G), potwierdzono istniejącą wcześniej teorię, że skóra posiada „uśpione” komórki macierzyste, które „budzą się” gdy zachodzi taka potrzeba.

W celu przeprowadzenia badania najpierw opracowano wirtualny model skóry, a następnie za pomocą symulacji komputerowych przetestowano trzy najbardziej popularne teorie na temat tego jak odnawia się ten największy organ naszego ciała. Symulacja dowiodła, że dwie teorie były błędne, gdyż skóra nie odnowiła się całkowicie w oczekiwanym okresie. Potwierdzono natomiast  trzecią teorię – o „uśpionych” komórkach macierzystych.

Okazuje się, że komórki te drzemią w najgłębszych warstwach skóry, nie ulegając podziałowi. Jednak gdy dostaną sygnał, że skóra jest uszkodzona lub że gwałtownie spadła liczba dojrzałych komórek, natychmiast uaktywniają się, by regenerować tkankę. Okazuje się jednak, że niektóre z nich po „obudzeniu” nie wracają już do poprzedniego stanu, przez co baza uśpionych komórek sukcesywnie się zmniejsza. Oznacza to, że z wiekiem, rany goją się coraz wolniej.

Tworzenie wirtualnych modeli skóry to najnowsza metoda badań, która pozwala naukowcom monitorować zachowania komórek przez dłuższy okres czasu, co jest niemożliwe w przypadku prawdziwej tkanki. Przykładowo, wyhodowane w laboratoriach trójwymiarowe próbki żywej skóry są zdolne przeżyć zaledwie kilka tygodni, a testy kliniczne na ludziach można prowadzić co najwyżej kilka miesięcy. Natomiast dzięki komputerowym modelom, można śledzić zachowania komórek przez wiele lat lub nawet dekad, co jest szczególnie przydatne w badaniach nad rakiem skóry. Naukowiec Dr. Upadhyay, podsumował ten rodzaj badań w następujący sposób – Dzięki temu, że zbudowaliśmy tę skórę od podstaw, możemy lepiej zrozumieć jak działa. Ta technologia to wielki krok w badaniach nad komórkami macierzystymi i odnową skóry.

Źródło: News Medical