fbpx
22 Październik, 2019
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Nowe właściwości alantoiny

Alantoina, powszechnie stosowany składnik w kremach, szamponach, balsamach do ciała, pomadkach do ust, preparatach łagodzących i wielu innych kosmetykach jest jednym z kilku nowo zidentyfikowanych związków, które mogą naśladować efekt przedłużenia życia w diecie głodówkowej.

Wykorzystując kompleks genetycznej analizy danych i testy naukowcy z University of Liverpool  wykazali po raz pierwszy, że alantoina może naśladować efekt ograniczenia kalorii i zwiększyć żywotność w robaków o ponad 20%.

Związek ten, będący składnikiem wielu kremów pielęgnacyjnych i przeciwstarzeniowych, można znaleźć w roślinnych ekstraktach z żywokostu lekarskiego, a teraz wykazano, że może imitować działanie przedłużające życie osiągnięte dzięki diecie głodowej polegającej na zmniejszeniu spożycia kalorii bez niedożywienia celem spowolnienia procesu starzenia.

Według zespołu badawczego, który przeprowadził te badania, rozwój leków mogących odtworzyć ten efekt, bez powodowania skutków ubocznych mógłby mieć powszechne zastosowanie w przypadku człowieka.

Wykazano, że ograniczenie spożycia kalorii jest korzystne dla zdrowia człowieka i choć potrzeba dalszych badań, nasze wyniki mogą znaleźć zastosowanie w terapii chorób związanych z wiekiem” podkreśla Dr João Pedro de Magalhães z University’s Institute of Integrative Biology.

Badania

W swojej pracy, zespół naukowców chcąc zidentyfikować związki mimetycznie potencjalnie ograniczające spożycie kalorii posłużył się istniejącymi sygnaturami molekularnymi komórek ludzkich leczonych różnymi lekami drobnocząsteczkowymi.

Wykorzystując algorytmy dopasowania wzorów w celu stworzenia połączenia pomiędzy lekami i efektem diety niskokalorycznej naukowcy zidentyfikowali aż 11 takich mimetyków. Pięć spośród nich przetestowano na nicieniach.

Analiza ta wykazała, że nicienie leczone składnikami do pielęgnacji skóry nie tylko żyły dłużej, ale również dłużej pozostawały zdrowe. Ponadto, gdy te same przetestowano na genetycznie zmodyfikowanych osobnikach, odkryto, że wydłużyły one czas życia podobnie jak w przypadku  ograniczenia kalorii.

Pomimo, iż alantoina jest składnikiem wykorzystywanych w wielu formulacjach kosmetycznych, po raz pierwszy przebadano ją pod kątem procesu starzenia i ograniczenia spożycia kalorii.

Następnym krokiem będzie zrozumienie mechanizmów, dzięki którym alantoina wydłuża czas życia, gdyż może to ujawnić nowe drogi osiągnięcia długowieczności” jak twierdzi przeprowadzająca pracę Shaun Calvert.

Źródło: SienceDaily