fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
19 Styczeń, 2020
Warszawa
3 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Odkryto nowy sposób leczenia objawów menopauzy

Naukowcy z UNT Health Science Center odkryli, że eksperymentalny lek może redukować uderzenia gorąca i inne objawy menopauzy bez zagrażającemu życiu ryzyku związanemu z hormonalną terapią zastępczą.

W badaniu opublikowanym we wpływowym czasopiśmie Science Translational Medicine, naukowcy wyjaśniają, jak leki nazywane DHED są selektywnie konwertowane do estrogenów tylko w mózgu.

Laszlo Prokai, PhD, Professor i Robert A. Welch z Katedry Biochemii twierdzą, że reszta ciała nie rozpoznaje DHED, ale mózg robi to i metabolizuje go do estrogenów.  DHED dostarcza estrogen tylko do mózgu, dzięki czemu inne narządy nie są na narażone na działanie hormonu, przez co skutki uboczne nie występują.

Chociaż DHED nie zostało jeszcze przetestowane w badaniach klinicznych na ludziach i zatwierdzone przez organy regulacyjne, przynosi nadzieję dla milionów kobiet, które doświadczają uderzeń gorąca, depresji, zaburzeń funkcji poznawczych i innych objawów neurologicznych i psychiatrycznych związanych z niskim poziomem estrogenów w okresie menopauzy.

Przez dziesięciolecia kobiety brały hormonalną terapię zastępczą (HTZ) – estrogen i progestagen – w celu zmniejszenia uderzeń gorąca i ochrony ich zdrowia. Jednak w 2002 roku przeprowadzone na szeroką skalę badania kliniczne śledzące długoterminowe korzyści zdrowotne wynikające z terapii hormonalnych opartych na ogromnych dawkach estrogenów, wykazały, że takie leczenie może wiązać się z ryzykiem zagrażającym życiu, takim jak rak.

W wyniku tych badań, znanych jako Women’s Health Initiative, wiele kobiet natychmiast przestała brać hormony. Jednak w obecnej praktyce medycznej  leki bazujące na estrogenach nadal pozostają najbardziej skutecznymi środkami radzącymi sobie z objawami menopauzy.

Hormonalna terapia zastępcza nadal jest w użyciu, a kobiety, aby uniknąć ryzyka zobowiązane są do podejmowania jak najmniejszych jej dawek przez najkrótszy możliwy czas” jak mówi dr Prokai.

Ostatnie badania dowodzą jednak, że objawy mogą utrzymywać się przez 10 lub nawet więcej lat, pozostawiając przy tym kobiety bez realnych szans na długoterminowe leczenie.

Dr Prokai twierdzi ponadto, że ograniczanie dopływu estrogenu do mózgu umożliwia kobietą zażywanie mniejszych dawek przez dłuższy okres czasu. DHED może nieść skuteczną i bezpieczną pomoc dla kobiet w leczeniu neurologicznych i psychiatrycznych dolegliwości związanych z menopauzą.

 

Źródło: UNT Health Science Center