fbpx
05 Lipiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Odkryto szczep bakterii wywołujący trądzik

Każdy ma bakterie trądziku żyjące na skórze, ale naukowcy z Washington University School of Medicine zidentyfikowali, że są „dobre” i „złe” szczepy bakterii, które określają częstotliwość i nasilenie rozwijających się wyprysków. 

Odkrycie, które zostało opublikowane w Journal of Investigative Dermatology, pokazuje, że nie wszystkie bakterie trądziku powodują powstawanie pryszczy, a nawet zidentyfikowano jeden szczep, który może rzeczywiście pomóc utrzymać zdrową skórę.

Niewiele wiadomo na temat naukowych przyczyn trądziku, choroby, która dotyka blisko 80% Amerykanów – co najmniej raz w życiu. Możliwości leczenia nie uległy zmianie w ciągu ostatnich kilku dekad. Raport w The Lancet podkreśla, że dalsze badania są potrzebne w celu skuteczniejszego leczenia z uwagi na dolegliwości związane z długoterminową antybiotykoterapią i uodparnianie się bakterii. Główny autor badania, dr Huiying Li, powiedział: „Mamy nadzieję, że nasze wyniki przyczynią się do opracowania nowych strategii, które zatrzymują chorobę przed rozpoczęciem i umożliwią dermatologom dostosowanie leczenia do wyjątkowego koktajlu bakterii skórnych każdego pacjenta.”

Propionibacterium acnes jest małym mikrobem, który żyje w regionie porów skóry tłustej. Bakterie mogą nasilać reakcję immunologiczną, powodując zaczerwienienie i powstawanie nabrzmiałych guzków rozwijających się na skórze. Naukowcy zebrali próbki P. acnes z nosa 49 osób z trądzikiem i 52 osób o zdrowej skórze.

Naukowcy wydzielili DNA bakterii z pasków i śledzili genetyczny marker do identyfikacji szczepów bakteryjnych. Sekwencjonowali genom 66 różnych szczepów P. acnes, co umożliwiło analizę genów w każdym z tych szczepów.

Współautor badania , dr George Weinstock, profesor genetyki z Washington University w St Louis, powiedział: „Nasze badanie podkreśla znaczenie analizy na poziomie szczepu w świecie ludzkich mikrobów, aby określić rolę bakterii w zdrowiu i chorobie. Ten rodzaj analizy ma znacznie większą rozdzielczość niż poprzednie badania, które opierały się na kulturach bakteryjnych lub tylko dokonywały rozróżnienia pomiędzy gatunkami bakterii. „

Badacze specjalnie poszukiwali wszelkich różnic bakteryjnych szczepów osób cierpiących na trądzik w porównaniu z osobami ze zdrową skórą. Naukowcy zidentyfikowali dwa unikalne szczepy P. acnes stwierdzone u 20% uczestników z wypryskami, które prawie nie istniały wśród tych ze zdrową skórą. Ponadto, inny szczep P. acnes powszechnie znajdowali wśród ochotników ze zdrowa skórą, ale bardzo rzadko u osób z trądzikiem.

Naukowcy uważają, że ten „dobry” szczep ma naturalny mechanizm obronny, znajdujący i eliminujący atakujące bakterie, które infekują komórki. Odkrycie powinno pomóc w rozwoju przyszłych metod leczenia trądziku.

Naukowcy wierzą, że poprzez zwiększenie w organizmie stężenia przyjaznego szczepu P. acnes – przez użycie kremu lub balsamu – nasilenie trądziku może zostać zmniejszone. Li dodał: ” Szczep P. acnes może chronić skórę, podobnie jak jogurt z żywymi kulturami bakterii, pomaga bronić jelita przed szkodliwymi czynnikami. Naszym następnym krokiem będzie zbadanie, czy krem z probiotykiem może blokować inwazję złych bakterii i chronić skórę przed pojawieniem się wyprysków. „

Dalsze badania przeanalizuje możliwości leków, które mogą wyeliminować złe szczepy bakterii, jednocześnie zachowując dobre, a także ocenić, czy proste badanie skóry może skutecznie przewidzieć, czy ktoś będzie chorował na trądzik w przyszłości.

Poprzednie badania, przedstawione podczas Society for General Microbiology’s Spring Conference w Dablinie, wykazały, że preparaty ziołowe z tymianku mogłyby być bardziej skuteczne w leczeniu trądziku, niż obecnie kremy sporządzane na receptę. Odkrycie zapowiada łagodniejsze i bardziej efektywne leczenie trądziku.

Źródło: MedicalNewsToday