fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Odmłodzenie skóry od wewnątrz

Zespół naukowców wykazał efektywność poszczególnych peptydów kolagenowych w poprawie nawilżenia skóry, ponadto po raz pierwszy udowodniono skuteczność ich stosowania w celu zapobiegania i zmniejszania fragmentacji obecnego w skórze kolagenu, co jest jedną z charakterystycznych cech procesu starzenia się skóry.

Badacze skoncentrowali się na peptydach kolagenu powszechnie dostępnego suplementu i twierdzą, że poprawa parametrów fizjologicznych skóry może być właśnie związana ze wzrostem syntezy kolagenu i glikozaminoglikanów w poszczególnych warstwach skóry.

Wyniki pracy opartej na współpracy naukowców z Francji, Belgii i Japonii, która została opublikowana w Journal of Cosmetic Dermatology wskazują, że doustna suplementacja konkretnych peptydów budujących kolagen może poprawić strukturę i zdrowie skóry od wewnątrz.

Badanie kolagenu

Przeprowadzono dwa badania kliniczne z grupą kontrolną placebo w celu oceny wpływu dziennej doustnej suplementacji peptydów kolagenu na nawilżenie skóry za pomocą korneometru oraz na gęstość  kolagenu stosując ultradźwięki wysokiej rozdzielczości. Analizowano również stopnień fragmentacji włókien kolagenowych przy użyciu mikroskopii konflokalnej.

Do zbadania składników macierzy pozakomórkowej pod kątem białek kolagenu ex vivo wykorzystano eksplanty skóry ludzkiej.

Badania wykazały, że po 8 tygodniach spożywania peptydów kolagenowych doszło do znacznego wzrostu nawilżenia skóry. Ponadto naukowcy twierdzą, że zwiększyła się gęstość kolagenu w skórze właściwej, a fragmentacja sieci włókien kolagenowych zmniejszyła się już po 4 tygodniach suplementacji.

Oba efekty utrzymywały się po 12 tygodniach, a eksperymenty ex vivo pokazały, że spożycie peptydów kolagenu pobudza produkcję kolagenu i glikozaminoglikanów w skórze, co jest wyjaśnieniem obserwowanych efektów klinicznych.

Ważna rola odżywiania

Skóra z wiekiem staje się sucha, wiotka, dochodzi do zwiększonej fragmentacji i degradacji obecnego w niej kolagenu, co można określić jako istotne wskaźniki procesu starzenia się skóry, a dieta coraz częściej jest postrzegana jako kluczowy czynnik wypływający na zdrowie, a w konsekwencji wygląd skóry.

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama suplementów diety przeznaczonych do poprawy stanu zdrowia skóry. Peptydy kolagenowe stosowane jako biologicznie aktywny składnik nutrikosmetyków, jak wykazały już badania przed kliniczne, mogą poprawiać funkcję barierową skóry, pobudzać syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego, jak również promować wzrost i migrację samych fibroblastów.

Źródło: Journal of Cosmetic Dermatology