fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Odpowiedniki marihuany dobrze wpływają na skórę

Produkowane w ludzkim organizmie odpowiedniki kanabinoidu z marihuany są niezbędne dla utrzymania dobrego stanu skóry, wskazują badania naukowców z Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach pisma „FASEB Journal„, odkrycie to może zaowocować nowymi lekami stosowanymi w terapii różnych schorzeń skórnych – takich jak trądzik, nadmierna suchość, a nawet nowotwory skóry.

Naukowcy pod kierunkiem dr Nory Dobrosi prowadzili badania na hodowlach komórek pobranych z ludzkich gruczołów łojowych. Badacze dodawali do hodowanych komórek różne stężenia endokanbinoidów, czyli produkowanych w organizmie związków spokrewnionych z aktywnym składnikiem marihuany – tzw. delta-9- tetrahydrokanabinolem (THC).

Okazało się, że endokanabinoidy pobudzały produkcję składników łoju w badanych komórkach regulując aktywność genów odpowiedzialnych za ten proces. Miały też wpływ na eliminację niepotrzebnych komórek na drodze apoptozy, tj. samobójczej śmierci komórkowej.

Endokanabinoidy działały za pośrednictwem receptora kanabinoidowgo 2 (CB2) obecnego na komórkach gruczołów łojowych.

Dlatego, autorzy pracy uważają, że leki działające na CB2 mogłyby pomóc w leczeniu różnych schorzeń skórnych związanych z zaburzeniami w produkcji łoju, np. trądziku, łojotoku czy nadmiernie suchej skóry.

– Te badania wskazują, że ludzie mają coś wspólnego z marihuaną – mówi autor komentarza odredakcyjnego do artykułu, Gerald Weissmann. – Podobnie jak THC chroni te roślinę przed szkodliwymi mikroorganizmami, nasze własne kanabinoidy są niezbędne do utrzymania skóry w dobrym stanie i ochrony nas przed wnikaniem chorobotwórczych mikrobów .

 

źródło: PAP