fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Odszkodowania za błędy w zabiegach chirurgii plastycznej bez sądu

Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która umożliwia pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez wstępowania na drogę sądową. W przypadku niewłaściwie wykonanego zabiegu pacjenci będą mogli otrzymać odszkodowanie, zadośćuczynienie lub rentę na drodze administracyjnej zaledwie w kilka miesięcy.

Popularność operacji plastycznych w Polsce rośnie w lawinowym tempie. Szacuje się, że zapotrzebowanie na takie zabiegi zwiększa się z roku na rok o 30-50 proc. W zeszłym roku operacjom poddało się ponad pół miliona osób, a drugie tyle skorzystało z zabiegów medycyny estetycznej, głównie botoksu.

Według sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP 84 proc. Polek poddałoby się operacji plastycznej, gdyby znalazło na to fundusze. Zaledwie cztery na 100 naszych rodaczek uważa, że jest atrakcyjna. Większość kobiet, która już zgłosi się do specjalisty, zaczyna od powiększenia biustu (44 proc.). Na dalszych miejscach są odsysanie tłuszczu (20 proc.), korekcja nosa (12 proc.) i plastyka brzucha(10 proc.)

Inwazyjność metod chirurgii plastycznej w połączeniu z brakiem odpowiedniego wykwalifikowania personelu, przemęczeniem powoduje że wykonanie zabiegu może być związane z narażeniem życia lub zdrowia pacjenta.

Nowelizacja ustawy ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie, bez konieczności wstępowania na drogę sądową. Obecnie jest to możliwe tylko poprzez proces sądowy z powództwa cywilnego. Takie sprawy w sądzie trwają zwykle kilka lat. Zgodnie z ustawą uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia będzie możliwe na drodze administracyjnej – jak podkreśla resort zdrowia – w czasie w około siedmiu miesięcy.

Propozycję odszkodowania ma przedstawić zakład ubezpieczeń, który zawarł umowę ze szpitalem, w którym doszło do błędu medycznego. Zamiast odszkodowania możliwa będzie renta. Osoby ubiegające się o odszkodowanie będą mogły uzyskać: do 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta (dla spadkobiercy) i 100 tys. w przypadku uszczerbku na zdrowiu (dla pacjenta). Wysokość renty może wynieść do 3 tys. zł.

 

Źródło:  PAP, onet