fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Oglądanie zdjęć jedzenia pomaga walczyć z nadwagą

Moda na umieszczanie fotografii posiłków na Instagramie uznawana jest za najbardziej irytujący trend ostatnich miesięcy. Naukowcy, wbrew powszechnej opinii, pochwalają takie działania. Dlaczego? Ponieważ pomagają otyłym walczyć z nadwagą!

Zmniejszenie apetytu wywołane oglądaniem zdjęć umieszczanych na popularnym portalu? Tak to możliwe, przekonują badacze z Brigham Young University w Utah. Jak twierdzą, zbyt częste oglądanie żywności może sprawiać, że staje się ono dla nas mniej przyjemne. Długie spoglądanie na potrawy powoduje, że nudzimy się nimi zanim jeszcze przystąpimy do konsumpcji.

Współautor badania prof. Ryan Elder twierdzi – W pewnym sensie stajesz się zmęczony nie tylko widokiem potrawy, ale również jej smakiem, nawet, jeśli nie miałeś okazji jej spróbować.  Nazywamy to zmysłowym znudzeniem, w naszym umyśle następuje doznanie przesytu, nie mamy ochoty już próbować danego dania – dodaje.

Wszystkiemu winne pewne doznania sensoryczne powodujące, iż zanim jeszcze spróbujemy posiłku, już czujemy się syci. Nie mniej istotne wydają się w tym działaniu nasze własne wyobrażenia o potrawach czy przekąskach. Spoglądając na chipsy wiemy, że mogą być one bardzo słone, albo ostre, patrząc na czekoladę wyobrażamy sobie jej bardzo słodki posmak. Dlatego samo obserwowanie jedzenia sprawia, że czujemy jakbyśmy je już jedli.

Jak przyznaje sam współautor badań, prof. Larson – Jeśli chcesz cieszyć się jedzeniem, nie patrz na zdjęcia żywności zbyt często. Muszę przyznać, że nawet ja podczas badania czułem przesyt, a nawet mdłości – twierdzi. A na sam koniec dodaje, że do osiągnięcia właściwego efektu niezbędne jest przyglądanie dużej liczbie zdjęć. 

To co, zaczynamy wspólnie odchudzającą terapię obrazem? Do fotografii żywności, gotowi, start!

Źródło: PAP Life