fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Olejek eteryczny ze srebrem – doskonały antyseptyk

Wykryto, że liposomy zawierające olejek z drzewa herbacianego wraz z cząsteczkami srebra (azotan srebra), odznaczają się doskonałymi właściwościami antyseptycznymi i mogą mieć zastosowanie w leczeniu trudno gojących się ran.

Na spotkaniu brytyjskiego towarzystwa Society for General Microbiology, które odbyło się 30 marca b.r., naukowcy z University of Wolverhampton przedstawili wyniki badań dotyczące antybakteryjnego działania kompleksu olejek herbaciany – srebro. Badacze dowiedli, że niskie stężenia olejku eterycznego oraz azotanu srebra wykazują wyższą aktywność przeciwdrobnoustrojową niż stosowane oddzielnie o takich samych stężeniach.

Zespół naukowców pod kierownictwem Wan Lee Low z University of Wolverhampton, przeprowadzili eksperymenty nad bakterią odpowiedzialną za infekcje i utrudnione gojenie ran – gronkowcem złocistym Stpahylococcus aureus,a także nad drożdżakiem Candida albicans.

Niezwykle ciekawy jest fakt, że stosowane oddzielnie olejek z drzewa herbacianego jak i azotan srebra, często mogą wywoływać podrażnienia skóry, podczas gdy kompleks omawianych składników liposomów tylko w niewielkim stopniu może przyczynić się do wywołania działań niepożądanych.

Nowe badania mogą przyczynić się do wprowadzenia innowacyjnej, skutecznej metody leczenia przewlekłych owrzodzeń skóry, zwłaszcza u ludzi chorych na cukrzycę.