fbpx
06 Sierpień, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Opakowanie leku mądrzejsze od pacjenta

Pojemnik, na którym stopniowo zmienia się kolor lub uwidaczniają się symbole ostrzegawcze gdy zbliża się termin przydatności medykamentu ma ułatwić życie osobom starszym.

Materiał, który można wykorzystać w produkcji pomysłowych opakowań leków nosi nazwę Self Expiring. Składa się z dwóch warstw informacyjnych: wierzchniej z nazwą leku oraz spodniej z ukrytą wiadomością dotyczącą przeterminowania farmaceutyku. Są one przedzielone kolejnymi przepuszczalnymi powłokami, przez które stopniowo przenika tusz z „tła”. Odliczanie rozpoczyna się od momentu ukończenia pakowania.

Autorami pomysłu inteligentnego opakowania leku są Kanupriya i Gautam Goelowie. Koncepcja zrodziła się gdy para pomagała dziadkom opróżnić apteczkę z przeterminowanych medykamentów. Okazało się, że data przydatności do użycia drukowana na opakowaniu jest bardzo mała, napisana nieczytelnym krojem czcionki albo zwyczajnie nietrwała. Takie czynniki skutecznie uniemożliwiają dojrzałym osobom umiejętnie ocenić czy lek nadal jest bezpieczny w użyciu czy już nie.

Lekarz oraz projektantka – wspomniani pomysłodawcy projektu, dodają również, że takie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku osób, które nie znają języka, bądź w sytuacji kiedy lek sprzedawany jest na sztuki. W takim przypadku zmieniający się stopniowo kolor pojemnika lub uwidaczniające się na blistrze czy pudełku symbole, np. duże okręgi z krzyżykami w środku stają się czytelnym komunikatem bezpieczeństwa.

Należy wiedzieć, iż zastąpienie barwy czy samoistne przekreślanie opakowanie to tylko jedna z opcji. W zależności od zagrożenia bądź symboliki, która będzie bardziej przemawiała do mieszkańców danego kraju czy regionu elementy można zmieniać. Stad blistry i pudełka mogą ulegać zaczerwienieniu, a zamiast iksów pacjentowi ukażą się trupie czaszki.

Sądzicie, że podobne rozwiązanie dla opakowań kosmetyków byłoby dobrym pomysł? Nam się wydaje, że tak, ale chcielibyśmy usłyszeć opinię naszych specjalistów.

Źródło: kopalniawiedzy.pl