fbpx
17 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Opalanie wbrew rozsądkowi

Jak powszechnie wiadomo, opalanie się zwiększa ryzyko powstania nowotworu skóry. Z tego względu wiele krajów próbuje ograniczyć tego typu praktyki, w szczególności wśród nieletnich. Pomimo nakładania ograniczeń, wizyty w solarium są dozwolone za rodziców lub w ich opiekunów.

W kwietniu 2008 r. na Litwie opracowano projekt wpradzenia zakazu korzystania z usług solarium dla osób do 18 roku życia. W czerwcu Irański minister całkowicie zakał używania łóżek solaryjnych.

W zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się wskazówka, aby osoby do 18 r.ż nie korzystały z usług solaryjnych. WHO proponuje także zaostrzenie reglamentowania tego typu usług. Jednak jak informuje pismo „Cancer” – wysiłki, podejmowane przez władze dają niewielki efekt.

{loadposition sondaopalanie}

Zespół pod kierownictwem Vilmy Cokkinidesz American Cancer Society w Atlancie dokonał porównania dwóch sondaży telefonicznych – pierwszy wykonany w 1998 r. Wyniki sondażu informują, że pomimo szeroko zakrojonych kampani reklamowych o szkodliwości promieniowania UV, odsetek młodzieży korzystającej z solariów wzrósł z 10 do 11%.

Dodatkową informacją opracowaną na podstawie sondażu, są dane wskazujące, że najczęstszymi klientami solariów są starsze nastolatki płci żeńskiej, których opiekunowie/rodzice sami korzystają z łóżek solaryjnych lub nie wyrażają sprzeciwu takim praktykom.

źródło: PAP