fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Operacja plastyczna nie dla osób z problemami psychologicznymi

Grupa naukowców z Institute of Education w Wielkiej Brytanii doszła do wniosku, że u pacjentów, którzy mają problemy psychologiczne, operacja plastyczna może pogorszyć ich stan.

Okazuje się, że znaczna ilość pacjentów decydujących się na chirurgiczne poprawianie urody, borykała się wcześniej z zaburzeniami psychologicznymi oraz niejednokrotnie była w toksycznym związku. Nie jest jednak pewne czy problemy te bezpośrednio wpłynęły na decyzję tych osób o poddaniu się operacji plastycznej. Wiadomo natomiast, że ich stan nie uległ poprawie lub nawet pogorszył się po zabiegu. Niektóre badania sugerują nawet, że na przykład pacjentki, które przeszły zabieg powiększenia piersi, mogą wykazywać większe skłonności samobójcze.  

Naukowcy doszli do wniosku, że terapia medyczna lub poznawcza terapia behawioralna są lepszym rozwiązaniem dla pacjentów z depresją czy innymi mentalnymi zaburzeniami niż operacje plastyczne.

Badacz dowodzący grupą naukowców, Ginny Brunton, podkreśla, że szczególnie w przypadku ryzykownych operacji, pacjentów z problemami należy przed zabiegiem uprzedzać, że ich stan psychiczny może ulec znacznemu pogorszeniu po zabiegu. Według Bruntona, lekarze powinni dokładnie omówić z pacjentem powód dla którego decydują się oni na operację, przedstawić wszelkie możliwe skutki zabiegu oraz ewentualnie doradzić alternatywne rozwiązania.

Chociaż nie ma dowodu na to, że zabiegi plastyczne wywołują problemy ze zdrowiem psychicznym pacjentów, to jednak możliwość pogłębienia się po zabiegu istniejących już zaburzeń jest niepokojąca. Naukowcy zamierzają prowadzić dalsze badania na ten temat. 

Źródło: Medical News Today