fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Osobowość fryzury

Rzecz na pozór tak banalna jak wizyta u fryzjera niejednokrotnie wiąże się ze sporym stresem. Zazwyczaj bywa tak, że chciałybyśmy „coś” zmienić ale nie bardzo potrafimy sprecyzować o co nam chodzi. 

Dlatego niejednokrotnie po wyjściu spod nożyczek stylisty zamiast czuć się odświeżone i z uśmiechem prezentować nowy wizerunek, zalewamy się łzami słuchając przy tym niepewnych pocieszeń przyjaciół oraz krewnych, że „to tylko włosy, szybko odrosną”. Niby tak, ale co to za pociecha jak portfel szczuplejszy, a na głowie totalny chaos, że aż strach spojrzeć w lustro?

Na szczęście zdarzają się też historie zakończone happy end’em, wiemy o tym szczególnie wtedy gdy przyjaciółka już z daleka krzyczy: „Bosko! Ale Ci pasuje ta fryzurka!” Czyli wizyta u fryzjera może zakończyć się sukcesem. Jednak aby to osiągnąć ważne są przede wszystkim dwie rzeczy – znajomość własnej osobowości oraz umiejętności fryzjerskie specjalisty. Zacznijmy od tego drugiego.

Zdolności stylisty

Aby dobrać fryzurę do charakteru potrzebny jest prawdziwy fachowiec – nie tylko rzemieślnik znający funkcję każdych nożyczek, ale i artysta. Ważne także by on sam posiadał osobowość, a dodatkowo zdolności komunikacyjne, tak by sprawnie, za pomocą odpowiedniej fryzury wydobyć cechy charakteru klienta.

Jeżeli trafiasz na fryzjera, który oferuje ci zaledwie dwie opcje – „wycieniować czy na prosto?”, radzimy czym prędzej ewakuować się z salonu. Jak więc znaleźć odpowiedniego fachowca? Najlepszym sposobem jest obserwacja! Jeżeli widzisz, że koleżanka po każdej wizycie u fryzjera wygląda świetnie i, co ważniejsze, uczesanie pasuje do jej charakteru, zaproponuj wspólną wyprawę następnym razem. Nie sugeruj się tym co słyszałaś o styliście – dokonaj wyboru na podstawie widocznych dowodów w postaci fryzury znajomej.

Gdy już wybierzesz odpowiedniego profesjonalistę, zastanów się jakie są twoje główne cechy charakteru i jaka fryzura je wyeksponuje. Małą ściągę z relacji fryzura-osobowość prezentujemy poniżej.

Fryzura a charakter

Wielu ekspertów, zarówno fryzjerów jak i psychologów, twierdzi, że to jaką dobieramy fryzurę odzwierciedla naszą osobowość. Wyjaśnijmy zatem z jakimi cechami charakteru kojarzone są poszczególne uczesania.

Włosy długie

Powszechnie uważa się, że długie, gęste włosy symbolizują zdrowie i płodność kobiety dlatego takie uczesanie wybierają zazwyczaj panie pragnące podkreślić, że są seksowne oraz zmysłowe. Jeżeli twoje włosy są zazwyczaj naturalne i rozpuszczone, oznacza to, że jesteś romantyczką ceniącą sobie wolność. Natomiast w przypadku gdy są one skrupulatnie ułożone, sugerujesz, że spędzasz dużo czasu przed lustrem, więc możesz być posądzona skłonności narcystyczne. Według ekspertów świadczy to również o fakcie, że jesteś świadoma swego seksapilu, pewna siebie i pragniesz to podkreślić. Warto zaznaczyć, że takie uczesanie wybierają także osoby klasyczne, nie lubiące niespodzianek ani ekstrawagancji. 

Na krótko

Jeżeli włosy długie uznaje się za kobiece, to czy krótkie uczesanie jest męskie? W dzisiejszych czasach można uznać to za stereotyp, gdyż nie każda kobieta pozbawiona bujnych kosmyków jest od razu typową „chłopczycą”. Spójrzmy choćby na niesamowicie seksowną i charakterną Rihannę, która swym krótkim uczesaniem kusi i prowokuje, a nawet najkrótsze cięcie nie jest w stanie odebrać jej seksapilu. To właśnie dzięki niej oraz innym, odważnym celebrytkom coraz więcej pań decyduje się na podobne uczesanie. Eksperci uważają, że są to zazwyczaj kobiety o duszy artystycznej pragnące wyrazić się poprzez fryzurę oraz pewne siebie. Dlaczego? Ponieważ krótkie uczesanie odsłania twarz i nie można nieśmiało skryć się za kurtyną włosów. Czasami krótką fryzurę wybierają również kobiety praktyczne, jednak cięcie musi być wtedy równe i proste, nie wymagające długotrwałej stylizacji.

Kucyk

Takie uczesanie również wybierają panie pewne siebie oraz zdecydowane, które chętnie eksponują swoją twarz. Dodatkowo, w ten sposób często czeszą się sportsmenki i kobiety aktywnie spędzające czas, gdyż upięcie włosów w kucyk zajmuje mało czasu jak również jest wygodne. Jeżeli jesteś flirciarą, ta fryzura również to podkreśli, gdyż wypadające spod gumki niesforne kosmyki dodają dziewczęcego uroku, a ciągłe ich poprawianie to idealny sposób na mały flirt.

Kolorowa awangarda

Łatwo się domyślić, że tęczowe fryzury noszą głównie osoby nie lubiące rutyny i mające sobie za nic klasyczne piękno oraz opinię reszty społeczeństwa. Dlatego uczesanie to często wybierają nastolatki. Kobieta dorosła wyróżniająca się na szarym tle intensywnym kolorem włosów jest zazwyczaj energiczna, awangardowa i świadoma swojej indywidualności. Jeżeli tak właśnie się czujesz, sięgnij śmiało po intensywne czerwienie czy fiolety na całych włosach lub spróbuj kolorowych pasemek.

W powyższych opisach z pewnością jest sporo prawdy ale również i utartych stereotypów. Dlatego wybierając fryzurę weźmy je pod uwagę, jednak pamiętajmy by sugerować się przede wszystkim własną intuicją. Odpowiednio dobrana fryzura może wyodrębnić konkretne cechy charakteru ale nie stworzy nas na nowo, nie przybędzie nam cech, których nie mamy. Próbując zmienić osobowość za pomocą fryzury będziemy się czuć jak w przebraniu, a odbicie w lustrze będzie nas przerażać co rano. A więc wszystko dozwolone, ale z głową! 

 

Źródła:

dailymail.co.uk

divinecaroline.com

gorge.net.au

iwoman.pl