fbpx
17 Sierpień, 2019
Warszawa
25 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ostrzeżenia na opakowaniu dla botoksu

Iniekcje toksyny botulinowej są obecnie jednymi z najbardziej skutecznych i popularnych metod niwelujących zmarszczki mimiczne, nadpotliwość, a także w ostatnim czasie pomagające noworodkom w leczeniu ciężkich wad wrodzonych. Jednak FDA (Food and Drug Administration) podejmuje działania mające na celu wprowadzenie na każdym opakowaniu botoksu informacji o zagrożeniach wynikających z jego użycia.

Każdego dnia wiele tysięcy osób poddaje się ostrzykiwaniom botoksu licząc na szybką poprawę kondycji skóry. W większości przypadków takie zabiegi przynoszą doskonałe rezultaty, w przypadku zmarszczek mimicznych stają się one prawie niewidoczne, a leczenie nadpotliwości z zastosowaniem toksyny botulinowej przynosi natychmiastową ulgę.

Ponadto w ostatnich latach właściwości jednej z najsilniejszych toksyn na świecie próbuje się wykorzystać w medycynie, w leczeniu migreny, nietrzymania moczu, nadpotliwości, zeza, a także pomagają oddychać noworodkom z poważnymi wadami wrodzonymi – tzw. zespołem CHARGE. 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że toksyna botulinowa produkowana przez bakterie Clostridium botulinum, jest jedną z najbardziej niebezpiecznych toksyn dla organizmu człowieka. Niektóre osoby, przede wszystkim gwiazdy Stanów Zjednoczonych nie tylko same korzystają z botoksu, lecz także namawiają własne dzieci na takie zabiegi.

Chociażby znana Sharon Stone straciła prawo do opieki nad swoim 8 – letnim synem, ze względu na fakt, że nakazała swojemu synkowi poddać się ostrzykiwaniom botoksu stóp, ze względu na wymyśloną przez nią nadpotliwość.

Można by było pisać o środku – „cud” na zachowanie młodości gdyby nie odnotowane przypadki ciężkich powikłań, a nawet przypadku śmierci po iniekcji botoksu. 

Większość powikłań po zastrzykach botoksu dotyczyła dzieci. Przypadki śmierci często powiązane były z towarzyszącymi chorobami ogólnoustrojowymi, jednak FDA jest zdania, że każdy pacjent ma prawo wiedzieć o zagrożeniach wynikających ze stosowania toksyny botulinowej.

Zagrożenia wynikają również z tego, że na rynek wprowadzane są preparaty o innej nazwie, które wykazują równie silne działanie. Powikłania wynikają najczęściej z iniekcji o zbyt dużej dawce.

Dr Ellis F. Unger, wicedyrektor FDA wyjaśnia, że toksyna botulinowa jest związkiem, który miejscowo paraliżuje mięśnie, jednak rozkładana jest w tkankach przyległych.

FDA nie zamierza działać przeciwko producentom botoksu oraz produktów o podobnym działaniu, chce jednak aby wprowadzono czytelne oznaczenia, informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania, a także informujące o możliwych działaniach niepożądanych.

Myśląc o iniekcji toksyny botulinowej powinniśmy podchodzić do problemu racjonalnie. Wiemy przecież, że wiele zabiegów upiększających niesie ze sobą ryzyko poważnych zagrożeń życia, chociażby liposukcja, w której może dojść do powstania zatoru, a tym samym doprowadzić do śmierci.