fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
28 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Oświadczenie Rady ds. Produktów Higieny Osobistej w sprawie filtrów UV

Amerykańska Rada ds. produktów higieny osobistej – The Personal Care Products Council(PCPC) wydała oświadczenie w sprawie tegorocznego raportu EWG (Enviromental Working Group) o filtrach przeciwsłonecznych 

Przez ponad 30 lat konsumenci w celu ochrony przed negatywnymi skutkami promieniowania UV (poparzenia, przedwczesne starzenie się skóry, raki) używali preparatów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Bezpieczeństwo i skuteczność produktów zawierających filtry były dokładnie analizowane i sprawdzane przez naukowców z całego świata.

The Personal Care Products Council wraz z American Academy Dermatology oraz z The Skin Cancer Foundation przedstawili strategie, zgodnie z którą trzeba minimalizować ekspozycję na promieniowanie UV.

Należy unikać przebywania na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia tj. 10:00, a 16:00, kiedy pronieniowanie UVA oraz UVB osiąga najwyższe wartości.

Każdego roku podczas rozpoczęcia sezonu wakacyjnego The Enviromental Working Group (EWG) wydaje raport, który często nie jest oparty na badaniach naukowych, a dotyczy bezpieczeństwa składników filtrów anty – UV. Dane Raportu z 2009 r. wskazują, że wiele filtrów przeciwsłonecznych nie zapewniają skutecznej ochrony skóry przed negatywnym działaniem UV lub zawierają niebezpieczne substancje chemiczne.

Z kolei producenci filtrów przeciwsłonecznych oświadczają, że bezpieczeństwo tych substancji jest najważniejsze w trosce o dobro pacjentów.

W przeciwieństwie do Raportu EWG konsumenci mogą być bezpieczni jakości filtrów przeciwsłonecznych ponieważ wszystkie produkty dostępne na rynku są regulowane zapisem zgodnym z OTC (ang. Over the Counter) tak samo jak leki wydawane w aptekach bez recepty lekarskiej. Żeby preparat przeciwsłoneczny był zatwierdzony przez OTC musi przejść wiele rygorystycznych badań oceniających bezpieczeństwo i skuteczność.

Zarzuty EWG dotyczące bezpieczeństwa preparatów zawierających filtru UV są sprzeczne z oceną FDA kosmetyków oraz z licznymi opiniami naukowców z całego świata.

Przykładowo, EWG zakwestionowało bezpieczeństwo powszechnie stosowanego składnika w preparatach przeciwsłonecznych – oxybenzone, pomimo zatwierdzenia go przez FDA, Unię Europejską oraz Kanadę jako bezpiecznego i skutecznego. Był on także uznany przez Cosmetic Ingredient Review (CIR) niezależną grupę zrzeszającą wielu naukowców.

Teorie EWG nie podparte badaniami naukowymi na temat bezpoieczeństwa oxybenzone są niepokojące i mogą wpłynąć na negatywną opinię konsumentów.

Tegoroczny Raport EWG podaje, że składniki wielu filtrów przeciwsłonecznych nie zawierają stabilizatorów i pod wpływem światła słonecznego rozpadają się.

Jednakże producenci filtrów przeciwsłonecznych wprowadzając na rynek nowy składnik poddają go rygorystycznym badaniom pod względem fizycznych jak i chemicznych właściwości.

PCPC zarzuca jeszcze wiele niekompetentnych ocen w sprawie bezpieczeństwa filtrów anty – UV. W ocenie skuteczności preparatów kosmetycznych warto kierować się potwierdzonymi badaniami.