fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Otyłe dzieci jedzą zdrowiej

Niemal każdemu z nas otyłe dziecko automatycznie kojarzy się z zaniedbaniami dietetycznymi rodziców. Wyniki najnowszych badań przeczą temu stereotypowi i pokazują, że maluchy mające problemy z nadwagą odżywiają się dużo zdrowiej niż ich szczupli rówieśnicy.

Z badań przeprowadzonych w Telemark University College i Norwegian Institute of Public Health wynika, że otyłe dzieci odżywiają się dużo zdrowiej od swoich szczupłych kolegów. Dzieci z wagą mieszczącą się w normie częściej spożywają fast-foody, słodycze i gazowane napoje. Z kolei ich okrąglejsi rówieśnicy systematyczniej stosują się do zasad zdrowego żywienia, umieszczając w swojej diecie posiłki bogate w owoce, warzywa, ryby, ciemne pieczywo a także niskokaloryczne sery i jogurty.

Takie wyniki najprawdopodobniej oznaczają zmiany w sposobie myślenia rodziców, którzy ucząc się na swoich błędach żywieniowych, próbują ustrzec pociechy przed problemami z nadwagą w dorosłym życiu.

Jak mówi Anne Lise Brantsaeligter z Norwegian Institute of Public Health, pozytywne jest to, że rodzice i dzieci kładą nacisk na zdrowe wybory żywieniowe. Ważne jednak jest również to, aby ilość zdrowych posiłków była dostosowana do poziomu aktywności dziecka, w celu zmniejszenia dalszego przyrostu masy ciała. Otyłość jest coraz większym problemem, który może nieść nieszczęśliwe konsekwencje zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego dziecka. Istnieje wiele czynników prowadzących do otyłości. Dlatego ważne jest, aby zarówno rodzice, jak i dzieci otrzymali dobre wskazówki i wsparcie wystarczająco wcześnie.

Niestety, otyłe dzieci wciąż mają duże problemy z aktywnością fizyczną. Bardzo często borykają się również ze złymi wzorcami prezentowanymi przez otyłych rodziców, którzy sami nie potrafią podjąć walki ze zrzuceniem groźnych dla zdrowia kilogramów.

Źródło: PAP Life