fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Owoce w szkole

Unijny program, którego realizacją w Polsce zajmie się Agencja Rynku Rolnego, pozwoli przeciwdziałać otyłości u dzieci, zapobiegać chorobom cywilizacyjnym spowodowanym nieodpowiednią dietą, a nawet zatrzymać spadek konsumpcji owoców i warzyw.

Program „owoce w szkole” od września będzie realizowany w większości krajów europejskich. Oprócz Polski do programu przyłączyły się m.in. Niemcy, Francja i Włochy. Budżet programu na najbliższy rok szkolny wynosi prawie 12,3 mln euro, z czego ponad 9,2 mln euro pokryje UE.

W resorcie rolnictwa została opracowana strategia krajowa określająca system zakupu, dystrybucji i przekazywania owoców i warzyw dzieciom, a odpowiednie Rozporządzenie Ministerstwa rolnictwa jest już po uzgodnieniach międzyresortowych i wkrótce trafi pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Agencja Rynku Rolnego będzie przyjmowała zgłoszenia od szkół, które są zainteresowane uczestniczeniem w programie. Owoce mają być bezpłatnie rozdawane uczniom klas I-III. Ustalono, że dzieci będą otrzymywały jabłka, gruszki, marchew, rzodkiewkę, paprykę, ogórki, soki owocowe i warzywne ? wszystkie pochodzenia krajowego.

Unia Europejska chce w ten sposób kształtować nawyki żywieniowe dzieci, a także przekonywać najmłodszych uczniów do zdrowego odżywiania się. Wg Komisji Europejskiej  w UE 5 mln dzieci jest otyłych, zaś 17 mln cierpi z powodu nadwagi.

źródło: PAP, Rynek Zdrowia