fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Oxybrazja

O oxybrazji mówi się, że to najbardziej pożądany zabieg kosmetyczny dla wymagających klientów. Producenci przekonują, iż to innowacyjna, bezpieczna, a zarazem skuteczna metoda złuszczania. O co chodzi? 

Oxybrazja to rodzaj peelingu mechanicznego „na mokro”, gdzie czynnikiem złuszczającym jest strumień rozproszonych kropelek soli fizjologicznej i powietrza, emitowany przez urządzenie. Porównywana jest najczęściej z mikrodermabrazją korundową, gdzie zamiast kryształów korundu użyto fizjologiczną ciecz pod ciśnieniem, stąd nazywana bywa także mikrodermabrazją wodno-tlenową. 

W zabiegu wykorzystuje się jako materiał ścierny sól fizjologiczną oraz powietrze. Sól fizjologiczna to sterylny roztwór chlorku sodu w wodzie (0,9%) o stężeniu identycznym ze stężeniem płynów ustrojowych w organizmie ludzkim. Jest substancją neutralną dla organizmu i nie alergizuje. W zabiegu oxybrazji daje efekty nawilżenia, zmiękczenia i wygładzenia skóry. Drugą substancją jest powietrze z 21% zawartością życiodajnego tlenu o właściwościach dezynfekcyjnych.

Komu dedykowany jest zabieg?

Trzeba uczciwie przyznać, że zabieg oxybrazji zasługuje na laur zwycięstwa pod względem bezpieczeństwa i higieny wśród peelingów. Jest to metoda złuszczania naskórka dostępna dla każdego. Już po pierwszym zabiegu skóra wygląda zdrowo. Możliwe jest przeprowadzenie zabiegu nawet u osób o cerze naczynkowej, delikatnej i wrażliwej, gdyż chłód soli fizjologicznej koi oraz łagodzi podrażnienia. Przeciwwskazaniem nie jest ani ciąża ani okres karmienia. Co ważne, z zabiegu równie chętnie korzystają klienci obu płci. 

Zabieg ten jest szczególnie polecany w przypadku cery tłustej, łojotokowej i mieszanej, jako zabieg efektywnie jak również dogłębnie oczyszczający. Bez obaw oxybrazję można zastosować w trądziku pospolitym, który jest dyskwalifikacją w innych zabiegach złuszczania. W trądziku zaskórnikowym jest nieocenioną metodą opróżniania zatkanych ujść gruczołów łojowych, przy czym najlepsze rezultaty uzyskuje się u osób z rozszerzonymi porami. U osób z nadmierną keratynizacją efekt oczyszczania porów podczas pierwszego zabiegu może nie być spektakularny, natomiast stan ten powinien ulec poprawie po systematycznej serii. 

Oxybrazja jest bowiem skuteczną bronią do walki z wszelkimi objawami nadmiernego rogowacenia, skórą suchą, odwodnioną i łuszczącą się, czy nawet łupieżem. Wykonanie serii zabiegów sprzyja także redukcji blizn potrądzikowych, wygładza i wyrównuje naskórek. Podkreślić tu należy, ze inne metody złuszczania, np. mikrodermabrazja diamentowa, są w tej kwestii skuteczniejsze.

Peeling przy pomocy oxybrazji wykorzystuje się w zabiegach odmładzających, redukcji objawów fotostarzenia oraz w rozjaśnianiu przebarwień i poprawy kolorytu „cery palacza”. Z powodzeniem potencjał oxybrazji znajduje zastosowanie w terapiach zabiegów łączonych np. z kwasami, bądź stanowi preludium innych zabiegów pielęgnacyjnych, przez co poprawia efektywność tych zabiegów. Pomocniczo można stosować oxybrazję w terapiach antycellulitowych, do likwidacji obrzęków i zmiękczenia blizn.

Najwięcej kontrowersji krąży wokół zastosowania oxybrazji w łuszczycy. Zdania wśród ekspertów są podzielone. Jedni są zwolennikami unikania metod mechanicznych w chorobach zapalnych i wpisują łuszczycę na listę przeciwwskazań, strasząc krwawieniem po naruszeniu rogowych łusek. Praktycy pierwsze próby delikatnego złuszczania naskórka „na mokro” mają już za sobą i obserwują pozytywne reakcje. Ciężko w tej sytuacji wyrokować. Dostępu do rzetelnych oraz obiektywnych badań , które rozwieją wszelkie wątpliwości, póki co, brak.    

Przeciwwskazania

Oxybrazja nie jest zabiegiem inwazyjnym. Jednak tak jak każda ingerencja kosmetyczna, obarczona jest, co prawda minimalnym, ale jednak ryzykiem objawów niepożądanych. Należą do nich m.in.: przeziębienie, zapalenie zatok, ucha, podrażnienie skóry, uszkodzenia naskórka. O zagrożeniach bezwzględnie należy poinformować klientkę, a przede wszystkim przeprowadzić z nią dokładny wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Zwrócić naszą uwagę powinny zgłaszane przez klientów: ingerencje chirurgiczne w okolicy zabiegowej, zabiegi medycyny estetycznej, wypełniacze, kłopoty z zatokami, astma, infekcje ogólnoustrojowe, stany gorączkowe czy nieżyty nosa (w tym również alergiczne podrażnienia śluzówek).  Powstrzymać się przed wykonywaniem zabiegu należy w przypadku infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej skóry, a także stanach nowotworowych. 

Okolicy, gdzie doszło do przerwania ciągłości naskórka (np. otarcie) bezwzględnie nie poddajemy zabiegowi, jeśli natomiast uszkodzenie nie jest rozległe, można tę okolicę ominąć, uprzednio odpowiednio ją zabezpieczając. Zabiegu nie powinno się wykonywać na świeżo opalonej czy podrażnionej przez promienie UV skórze.  

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowując klienta do zabiegu oxybrazji na twarz trzeba zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie uszu. Najlepiej w tym celu zastosować opaskę kosmetyczną frotte. Dla pewności można pod opaskę podłożyć płatki kosmetyczne, które będą dodatkowo otulać małżowinę uszną. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia stanu zapalnego ucha środkowego na skutek wyziębienia i zwiększy komfort klienta podczas zabiegu. Zabiegowi towarzyszy bowiem nieodłączny efekt bryzy, który w okolicy ucha oraz otworów nosa nie jest przyjemnym doznaniem. 

Zabezpiecza się również oczy za pomocą okularów ochronnych dołączonych do urządzenia. Pod nie również można podłożyć płatki kosmetyczne. Należy się jednak upewnić, że okulary nie ściskają za mocno, aby nie doszło do obrzęku wokół oczu na skutek utrudnienia odpływu limfy bądź zablokowania ujścia kanalika łzowego. Jeśli nasz klient cierpi na klaustrofobię musimy sobie poradzić bez osłony na oczy, z czego często rezygnują też osoby z dużą wprawą w wykonywaniu zabiegu. Zdarza się, że rezygnujemy z ochrony wzroku klientki kiedy ma ona fantazyjnie przedłużone rzęsy, w obawie, aby nie odkształcić jej wachlarza zjawiskowo długich rzęs. Miejsca nie chronione traktujemy z wyjątkową ostrożnością!

Opcjonalnie należałoby zapewnić klientowi odpowiednie okrycie ciała, gdyż zabiegowi towarzyszy uczucie chłodu. Zwolennicy tego typu odczuć będą się rozpływać w pochwałach bryzy przyjemnie orzeźwiającej podczas zabiegu, przeciwnicy będą ganić sztorm, który rozpętał się na ich twarzy. Jako, że o gustach się nie dyskutuje, skupimy się na statystykach, które mówią, że największym zainteresowaniem zabieg cieszy się jednak latem, z racji na powiew świeżości przynoszący ulgę w upalne dni. 

Przebieg zabiegu

Zabieg oxybrazji standardowo poprzedzony jest demakijażem, bądź oczyszczaniem okolicy zabiegowej. Przed szeregiem niezbędnych czynności można wykonać delikatny peeling drobnoziarnisty, gommage bądź enzymatyczny w celu wstępnego złuszczenia martwych komórek, nie jest to jednak konieczne. 

Złuszczanie solą fizjologiczną wykonuje się za pomocą dyszy, z której wydobywają się strumienie cieczy pod ciśnieniem. W ten sposób usuwane są z powierzchni skóry martwe, zrogowaciałe komórki, wspomagając naturalny proces odnowy naskórka. Zabieg jest bezdotykowy, co oznacza, że prowadnica nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą klienta. Złuszczanie naskórka tą metodą jest kontrolowane, ponieważ jego intensywność zależy od ilości powtórzeń cyklu ruchów w danym zabiegu. Ilość tych powtórzeń oraz parametry urządzenia ustala osoba przeprowadzająca zabieg w oparciu o stan skóry i subiektywne odczucia klienta. Standardowo jest to ok. 3 sesji. 

Czas zabiegu uzależniony jest od powierzchni okolicy zabiegowej i ilości powtórzeń. W okolicy twarzy i szyi zabieg trwa około 30 min. Po wykonanym peelingu wodno-tlenowym można nałożyć wszelkiego rodzaju preparaty pielęgnacyjne, dobrane do rodzaju cery (serum, ampułki, maski kremowe, algowe itp.). Bardzo często wykonuje się też mezoterapię składnikami nawilżającymi oraz odżywczymi dla skóry. W tym wydaniu zadaniem oxybrazji jest poprawa efektywności zabiegów pielęgnacyjnych, poprzez ułatwienie wchłaniania substancji czynnych. 

Efekty zabiegu

Zaraz po zabiegu skóra jest widocznie wygładzona, rozjaśniona, odświeżona i napięta. Drobne zmarszczki znikają, a skóra jest aksamitna w dotyku. Efekty te są wynikiem dogłębnego oczyszczenia skóry oraz usunięcia zalegających warstw rogowych. Zabieg skutecznie redukuje nadmierne rogowacenie, pozostawiając skórę gładką i jednolitą. Wpływa też na fakturę niwelując zaskórniki i zwężając pory. 

Strumień soli fizjologicznej pod ciśnieniem skierowany na skórę powoduje zagięcie fałdu skóry i przesuwanie go, co dodatkowo daje efekt mikromasażu. Masaż pobudza krążenie krwi, co skutkuje lepszym odżywieniem i dotlenieniem tkanek, zarówno naskórka jak również skóry właściwej oraz stymuluje procesy regeneracyjne w obrębie całej skóry. To zjawisko jest podstawą działania odmładzającego uzyskanego za pomocą oxybrazji. Wykorzystuje się je również w przyspieszaniu regeneracji mieszków włosowych, kiedy mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów. Zasada działania oxybrazji związana jest także ze zjawiskiem drenażu, czyli usprawnieniem przepływu limfatycznego, przez co zabieg rekomendowany jest również jako wspomagający redukcję cellulitu. Ma działanie zmiękczające blizny. 

Prawidłowo wykonany zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i nie wyłącza klienta z codziennej aktywności. W przypadku zastosowania intensywniejszego ciśnienia możliwe jest delikatne, drobnopłatkowe złuszczanie naskórka. W ekstremalnych warunkach możliwe jest przerwanie ciągłości naskórka, co zdarza się niezwykle rzadko. Choć efektów oxybrazji nie sposób porównywać z osiągnięciami zabiegów inwazyjnych, to peeling wodno-tlenowy można jak najbardziej zaliczyć do metod skutecznych, zwłaszcza w przypadku cer naczyniowych, wrażliwych czy z rumieniem. 

Niuansy techniczne

1. Doświadczenie pokazuje, że łatwo przestraszyć klientkę, kiedy strumień ciśnienia uderza jej skórę po raz pierwszy. Wiele nowicjuszek boi się zabiegu, zwłaszcza jeśli wykonywany jest na twarzy przy zasłoniętych oczach. Dobrym wyjściem z sytuacji jest wykonanie próby kilku ruchów na dłoni klientki zanim przejdziemy do właściwego zabiegu. W ten sposób klientka ma okazję pozbyć się obaw, które podpowiada jej wyobraźnia oraz przekonać się, że zabieg jest zupełnie bezbolesny.

2. Zabieg polega na wykonywaniu głowicą tuż nad powierzchnią skóry powolnych ruchów z zachowaniem przebiegu mięśni, zgodnie z kierunkiem ruchów masażu i liftingu. Pole zabiegowe opracowuje się pionowymi i poziomymi ruchami, układającymi się w schemat kratki. Ważne aby wykonywać płynne ruchy i nie zatrzymywać głowicy zbyt długo w jednym miejscu tak, by nie uszkodzić skóry. Na linii zmarszczek i bruzd dozwolone są ruchy tzw. zygzakowate.

3. Regulacja intensywności złuszczania odbywa się również poprzez zmianę regulacji ciśnienia wyrzutu soli fizjologicznej (w zakresie 0,3-0,6MPa w obrębie twarzy, 0,6-0,7MPa na ciele) zmianę odległości głowicy od skóry (im bliżej, tym intensywniejsze działanie) oraz zmianę kąta nachylenia głowicy względem skóry (im bardziej prostopadłe położenie, tym intensywniej).

4. W trakcie zabiegu sól fizjologiczna spływa po skórze klienta, gdyż nie bywa zasysana przez głowicę, dlatego ważne jest, aby po każdym ruchu osuszyć skórę poddaną zabiegowi płatkiem kosmetycznym, co także ma wpływ na odczucia klienta.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić przy opracowywaniu okolic otworów ciała (nozdrzy i jamy ustnej). Te rejony należy umiejętnie osłonić płatkiem, aby nie wywołać efektu duszenia się. Warto zadbać, aby klient doznał odprężenia i kojarzył zabieg z relaksem!

5. Synchronizacja pracy obiema rękami (w jednej dłoni głowica, w drugiej płatek kosmetyczny) oraz stopą (wyrzut soli fizjologicznej regulowany jest poprzez pedał nożny) wymaga od wykonującego zabieg sporej koordynacji ruchów. Tutaj też sprawdza się zasada „trening czyni mistrza”.

Częstotliwość zabiegów

Zabiegi oxybrazji najlepiej wykonywać seryjnie w odstępach od 1 do 4 tygodni, w przypadku terapii wspomagającej niwelowanie cellulitu 2 razy w tygodniu. Działania w seriach zaleca się w celu uzyskania trwałych efektów. W zależności od potrzeb, stanu skóry i reakcji na zabiegi, ilość zabiegów w serii dobierana jest indywidualnie. Sugerowana ilość to 3-10 zabiegów. Zabieg może być również oferowany pojedynczo. Wówczas wykonuje się go zazwyczaj przed wielkim wyjściem w celu odświeżenia i wygładzenia skóry. Na cerze poddanej oxybrazji  makijaż lepiej prezentuje się i dłużej utrzymuje, zatem śmiało można zaliczyć ten zabieg do grupy tzw. „zabiegów bankietowych”.

Koszty, koszty…

Zabieg na twarz kosztuje klienta od 100 do 150 zł. Cena zabiegu na twarz i szyję waha się między 120-200zł, z dekoltem od 150 do 250zł. Koszt zabiegu pozostałych partii ciała uzależniony jest od powierzchni.

Właściciele gabinetów z pewnością są zainteresowani realnym zwrotem kosztów inwestycji oraz wartością eksploatacji urządzeń zabiegowych. O ile finansowanie użytkowania urządzenia nie jest kosztowne, to zwrot kosztów zakupu zależny jest w głównej mierze od popularności gabinetu. Chociaż w ostatnich latach ceny urządzeń są bardziej przystępne dla potencjalnych nabywców, to wciąż jednak ciężko zagwarantować czy zakup zwróci w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy, czy chociażby do roku. Zadania tego nie ułatwiają bardzo popularne ostatnimi czasy zakupy grupowe, ale to już jest temat na zupełnie inny artykuł…