fbpx
24 Maj, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Palatyna – filtr UV z morskich głębin

Kontrowersje wokół chemicznych substancji promieniochronnych powodują, że kosmetoldzy i chemicy nieustanne poszukują idealnego filtra UV. Tym razem „pod lupę” zostały wzięte koralowce i ich naturalne metody ochrony przeciwsłonecznej. Hiszpańscy naukowcy uważają, że wytwarzana przez nie substancja chemiczna – palytyna idealnie nadaje się do produkcji kremów z filtrami UV. Ich badania zostały opisane w „Physical Chemistry Chemical Physics”.

Palytyna jest fotoaktywną substancją chemiczną umożliwiającą przekształcenie promieniowania UV w nieszkodliwą energię cieplną.

Przeprowadzone przez naukowców z University of La Rioja eksperymenty miały na celu dokładne poznanie mechanizmu odpowiedzialnego za przekształcanie przez palytynę promieniowania ultrafioletowego w energię cieplną.

Okazało się, że cząsteczka palytyny – która należy do grupy aminokwasów – po otrzymaniu odpowiedniej dawki promieniowania UV ulega reorganizacji przestrzennej, generując dodatkowe wiązania wewnątrz cząsteczki. W efekcie takiej wewnętrznej przemiany, pochłaniana energia świetlna jest przekształcana w energię cieplną bez udziału silnie reaktywnych form tlenu lub innych substancji, które mogą niekorzystnie oddziaływać na żywe komórki. 

Badania modelowe, z wykorzystaniem zaawansowanej symulacji komputerowej, umożliwiły poznanie tajemniczych właściwości palytyny, a dokładniej transformacji energii bez wytwarzania jakichkolwiek reaktywnych związków pośrednich lub silnie reaktywnych produktów ubocznych reakcji (np. rodników tlenowych).

Według naukowców, nowo poznane cechy palytyny pozwalają przypuszczać, że cząsteczka ta niebawem zostanie użyta przez firmy kosmetyczne, jako bezpieczny filtr UV kremów do opalania. Z fizykochemicznego punktu widzenia, palytyna najsilniej absorbuje promieniowanie słoneczne o długości fali wynoszącej 320 nm, dlatego może stanowić skuteczny filtr UVA.

Możliwe, że już wkrótce na półkach sklepowych pojawią się kosmetyki wzbogacone o bezpieczny, jak donoszą badania, naturalny filtr UV rodem z morskich głębin.

Źródło:PAP