fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Palenie papierosów i ich wpływ na kondycję skóry

Palenie tytoniu to jeden z ważniejszych czynników wpływając negatywnie na kondycję i wygląd skóry zarówno osób palących, jak i tzw. „biernych palaczy”. Dym tytoniowy zdecydowanie przyspiesza naturalny proces starzenia się skóry oraz wywołuje lub nasila występowanie chorób skórnych, przede wszystkim nowotworów. Efekty uszkodzeń są nieodwracalne, ale zaprzestanie palenia pozwoli uniknąć dalszym defektom.

Dym tytoniowy podobnie jak promieniowanie UV jest główną przyczyną nasilającą proces fizjologicznego starzenia się skóry. Surowiec do produkcji papierosów to liście tytoniu szlachetnego lub tytoniu bakun zawierające wiele alkaloidów, w tym najważniejszą nikotynę. Dym papierosowy to wynik niecałkowitego spalania tytoniu, zawierający ponad 4300 związków chemicznych o działaniu toksycznym, mutagennym, teratogennym i kancerogennym. Podczas palenia tytoniu powstają dwa strumienie dymu: główny wdychany przez osobę palącą w trakcie „zaciągania” oraz boczny z tlącego się papierosa wdychany także przez osoby niepalące.

Skład chemiczny wdychanego dymu tytoniowego obejmuje m.in. substancje toksyczne (tlenek węgla, amoniak), substancje drażniące (formaldehyd) oraz substancje rakotwórcze (beznzen, aldehydy, kadm). Większość składników dymu tytoniowego jest hydrofobowa i może dyfundować poprzez błony komórkowe do całego organizmu, w tym do skóry. Uważa się, że przyczyną przedwczesnego starzenia skóry na skutek palenia czynnego i biernego jest odpowiedzialna głównie nikotyna oraz wolne rodniki.

Palenie tytoniu obok promieniowania UV to główna przyczyna zewnątrzpochodnego starzenia się skóry. Na podstawie wieloletnich badań stwierdzono, iż wypalanie 20 papierosów dziennie przyspiesza naturalny proces starzenia średnio o 10 lat, tym samym skóra palacza starzeje się szybciej. Typowe cechy „twarzy palacza” to szary koloryt skóry, teleangiektazje (objaw polegający na obecności poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych), przebarwienia oraz tzw. „zmarszczki palacza”. Substancje zawarte w dymie tytoniowym generują powstawanie wolnych rodników wpływających negatywnie na keratynocyty, fibroblasty oraz naczynia krwionośne skóry. Dochodzi do uszkodzeń błon komórkowych keratynocytów, upośledzenia syntezy włókien kolagenowych i elastynowych – efektem jest występowanie teleangiektazji oraz utrata jędrności i sprężystości skóry. Dym tytoniowy obniża poziom witamin A, C i E o działaniu antyutleniającym, wpływając na elastyczność i regenerację skóry. Dokładniej ubytek witaminy E z krwi palaczy jest dwa razy szybszy w porównaniu do osób niepalących. Ponadto dym tytoniowy zaburza syntezę białek macierzy zewnątrzkomórkowej ( w tym kolagenu typu I), zaburzenie procesu gojenia oraz angiogenezy.

Skóra staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i mikrourazy. Negatywny wpływ nikotyny na układ immunologiczny skóry przyczynia się do częstszych infekcji o podłożu bakteryjnym i grzybiczym, stanów zapalnych oraz zmian nowotworowych. Nikotyna wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, ogranicza prawidłowe dotlenienie i odżywienie tkanek skóry . Wypalenie jednego papierosa to stan skurczu utrzymujący się przez 90 minut, co powoduje chroniczne niedokrwienie skóry i skutkuje występowaniem teleangiektazji.

W przypadku kobiet składniki dymu tytoniowego wykazują działanie antyestrogenowe. Niedobór estrogenów wywołuje podobne efekty na skórze jak te, które pojawiają się w okresie menopauzy, czyli zmniejszenie jędrności i grubości skóry oraz stopnia nawodnienia.

Niestety żadne zabiegi odmładzające i poprawiające wygląd skóry nie przynoszą satysfakcjonujących efektów u osób palących. Nikotyna hamuje syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego, utrudnia proces gojenia oraz powoduje chroniczne niedotlenienie skóry.

Dlatego jedyną możliwością zniwelowania niekorzystnych zmian i opóźnienia procesów starzenia jest definitywne rzucenie palenia.

SC Beauty Magazine