fbpx
08 Sierpień, 2020
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Pandemia otyłości w Polsce

Pomimo mody na styl życia „fit”, w Polsce stale rośnie liczba ludzi otyłych. W ciągu 30 lat uległa ona wzrostowi z 857 mln do 2,1 mld.W Polsce jest to co druga osoba. Jak podaje GUS i Eurostat w 64 proc. są to mężczyźni, w 8 – kobiety.

„Metro” podaje, że za taką sytuację częściowo winni są lekarze rodzinni, którzy mają niewielką wiedzę na ten temat. Chory słyszy najczęściej: „proszę mniej jeść” i zostaje z problemem sam – zauważa Magdalena Gajda, prezes Fundacji OD-WAGA i społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość.

Jak mówi, w Polsce leczy się tylko choroby towarzyszące będące powikłaniami otyłości, takie jak cukrzyca drugiego stopnia i nadciśnienie, a nie samą otyłość.

Dlatego też chorzy na otyłość i badacze postulują wprowadzenie nowej specjalizacji lekarskiej – obesitologii (od ang. słowa „obesity” – otyłość). Mogliby ją zrobić już praktykujący medycy – interniści, pediatrzy, diabetolodzy, chirurdzy.

 

Taki specjalista znałby się na wielu dziedzinach medycyny, m.in. internie, dietetyce i psychologii żywieniowej. Umiałby więc znaleźć przyczyny choroby, które nie zawsze sprowadzają się do złego odżywiania.