fbpx
16 Luty, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Pani Kosmetolog – specjalistka od solarium i paznokci?

Choć współczesne społeczeństwo jest o krok dalej od jego poprzedników, to w przypadku niektórych spraw wciąż pozostaje w tyle, bądź tkwi w tym samym miejscu. Spora grupa Polaków pomimo ogólnej dostępności środków masowego przekazu, które na bieżąco edukują w rozmaitych kwestiach, wciąż ma na przykład mylne wyobrażenie o sztandarowej różnicy jaka zachodzi pomiędzy wykonywaniem zawodu kosmetyczki, a kosmetologa.

Kosmetyczka i kosmetolog – no tak, skoro brzmią podobnie, to pewnie znaczą dokładnie to samo. Niekiedy zdarza się, że nawet osoby zainteresowane realizowaniem swojej ścieżki zawodowej w kierunku kosmetyki, mylnie nazywają autorów działań związanych z szeroko pojętym upiększaniem ciała. 

Takie spłycenie tematu dla specjalistów może być po prostu krzywdzące. Pani kosmetolog określana specjalistką od paznokci jest  po prostu absurdalnie. Nie mniej jednak, większość doświadczonych i także wykształconych kosmetyczek, od wielu lat realizujących się w zawodzie za taką jednoznaczną etykietkę „pani od solarium i paznokci” mogłoby się również obrazić. Przecież poza tymi oczywistymi, wykonują także całe mnóstwo skomplikowanych i bardzo odpowiedzialnych zabiegów. 

Kosmetyczka i kosmetolog to dwie inne profesje. Nie należy jednak zdecydowanie deprecjonować żadnej z nich. Zarówno zawód kosmetologa, jak i kosmetyczki jest bardzo przydatny, w przeciwnym razie na rynku pracy nie byłoby miejsca za istnienie takiej profesji. 

Laikom najłatwiej uświadomić jest jedno. Kładzenie nacisku na odmienny tryb zdobywanego przez specjalistów wykształcenia może okazać się bezsensowne. Trudno uświadomić sobie specyfikę zawodów odróżniając je jedynie za pomocą jakości wykształcenia jakie odebrali wykonujący je specjaliści.

Najbardziej dającym do zrozumienia twierdzeniem, moim zdaniem, jest to, mówiące o charakterze pracy osoby wykonującej zawód kosmetologa. Kosmetolog to zawód pośredniczący między kosmetyczką, a lekarzem dermatologiem. O ile głównym zadaniem osoby parającej się zawodem kosmetyczki będzie upiększanie i pielęgnacja ciała, włosów, paznokci, o tyle specjalizacją kosmetologa będzie troska o zachowanie czy też przywracanie urody ciała. 

Kosmetyczka z łatwością sprawi, że klient po zabiegu będzie czuł się zrelaksowany i zadbany. Dzięki swoim zdolnościom manualnym wykona wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w taki sposób, że wpłynie to zarówno na wygląd, jak i samopoczucie klienta.

Kosmetolog przyjmie na siebie dodatkową rolę, a mianowicie mentora w kreowaniu lepszego, zdrowszego życia dla swoich klientów. Kosmetolog zajmie się nie tylko tym, by sprawić, aby ciało prezentowało się idealnie, ale dotrze do informacji, które pozwolą zniwelować zmiany zachodzące w ciele, tak by je chronić i zapobiec pojawianiu się ich w przyszłości. 

Czy takie wytłumaczenie tematu rozjaśni nieco spojrzenie na różnorodność profesji kosmetyczki i kosmetologa potencjalnym klientom? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? A jak Wy reagujecie na takie błędy w nazewnictwie? Czy i jak staracie się edukować społeczeństwo? Czekamy na Wasze przykłady.