fbpx
20 Luty, 2020
Warszawa
5 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Pasta do zębów z olejem kokosowym dobrym sposobem na próchnicę

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów naturalnych kosmetyków. Okazało się, że olej kokosowy używany w salonach SPA do masażu może zwalczać próchnicę. 

Według irlandzkich badaczy z Athlone Institute of Technology olej kokosowy, poddany działaniu enzymów, zatrzymuje rozwój bakterii Streptococcus – głównej przyczyny próchnicy zębów.

Jak wynika z badań, olej kokosowy atakuje bakterie powodujące próchnicę zębów, która dotyka 60-90 proc. dzieci z krajów uprzemysłowionych i może być wykorzystany w produktach dentystycznych.

Zespół badaczy z Athlone Institute of Technology przetestował działanie oleju kokosowego, warzywnego oraz oliwy z oliwek, poddanych działaniu enzymów w procesie podobnym do trawienia. Następnie sprawdzano działanie olejów na bakterię Streptococcus, która znajduje się w jamie ustnej. Tylko olej kokosowy wykazał zdolność hamowania rozwoju większości szczepów bakterii, jak również mutacje Streptococcus powodujące próchnicę zębów.

Wypowiadając się na jednej z konferencji poświęconej mikrobiologii badacze stwierdzili, że olej kokosowy atakuje również drożdże wywołujące pleśniawki.

Teraz badacze chcą sprawdzić, jak olej kokosowy oddziałuje z bakterią Streptococcus na poziomie molekularnym i które z innych szczepów szkodliwych bakterii może powstrzymać.

Dr Damien Brady, który kieruje badaniami w Athlone Institute of Technology powiedział, że olej kokosowy może być atrakcyjną alternatywą dla chemicznych dodatków.

– Ponadto, wraz ze wzrostem oporności na antybiotyki, ważne jest, aby zwrócić uwagę, na nowe sposoby zwalczania zakażenia bakteryjnego – dodał Brady.

Badania prowadzone przez tych naukowców potwierdzają, że natura może nam dostarczyć najlepszych środków do walki z chorobami nękającymi ludzkość. 

Źródło: PAP