fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Patrzenie na miejsce poddawane zabiegowi zmniejsza ból

Chociaż wizyta w gabinecie kosmetycznym większości ludzi kojarzy się raczej z relaksem, to niestety czasami jesteśmy zmuszeni do wykonywania bolesnych zabiegów. Co zrobić, żeby nieco umilić klientowi te trudne chwile? Najnowsze badania dostarczają odpowiedzi na to pytanie.

Naukowcy z Uniwersytetu College London (UCL) i Uniwersytetu Milan-Bicocca dowiedli, że obserwacja bolącego miejsca, np. ręki podczas zastrzyku powoduje zmniejszenie odczuć bólowych.

Zawsze doradza się dzieciom, aby nie patrzyły, kiedy robi się im zastrzyk albo pobiera próbkę krwi, tymczasem my odkryliśmy, że patrzenie wtedy na swoje ciało działa jak środek przeciwbólowy – obniża się poziom bólu. Doradzam zatem w takim przypadku patrzenie, ale jednocześnie należy unikać koncentrowania wzroku na igle – twierdzi profesor Patrick Haggard.

Badania opublikowane na łamach Psychological Science mogą przyczynić się do zmodyfikowania dotychczasowych metod leczenia bólu.

Obecne terapie psychologiczne związane ze zmniejszaniem odczuwania bólu, koncentrują się na jego źródle, na przykład poprzez odwracanie uwagi – mówi jedna z autorek badań, dr Flavia Mancini.

Źródło: onet.pl