fbpx
22 Maj, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Pięć zaskakujących przyczyn trądziku!

Powszechnie wiadomo, że główne przyczyny trądziku to: nadmierna aktywność gruczołów łojowych, bakteria P-acne i obumarłe komórki naskórka blokujące pory skóry. Jednak wykwity trądzikowe mogą być spowodowane również innymi czynnikami. Poniżej prezentujemy 5 innych przyczyn trądziku, o których pewnie niewiele z nas by pomyślało.

Telefon komórkowy

Ciągłe przyciskanie telefonu do policzka powoduje nagromadzenie sebum w jednym miejscu, co w połączeniu z bakteriami znajdującymi się na telefonie, zatyka pory i tworzy wypryski. Jak wyjaśnia dermatolog z Nowego Jorku, Eric Schweiger, ten rodzaj trądziku znany jest pod nazwą acne mechanica i jest powszechny wśród zawodowców. Na przykład skrzypaczki często borykają się ze zmianami trądzikowymi na brodzie od ciągłego przyciskania instrumentu do twarzy. Co robić? Przede wszystkim należy często wycierać telefon antybakteryjnymi chusteczkami oraz trzymać telefon raz z lewej, raz z prawej strony.

Produkty do układania włosów

Trądzik spowodowany produktami do włosów jest znany jako „trądzik pomadowy” (pomade acne). Wiele kosmetyków do stylizacji włosów zawiera  tłuste substancje, które w styczności ze skórą twarzy, mogą zatykać pory i powodować trądzik. Aby zapobiec wypryskom, należy wybierać produkty do włosów, które nie są na bazie oleistych substancji. Unikajmy kosmetyków, w których skład wchodzą substancje takie jak Laureth-23, silikon czy wazelina, gdyż wywołują one zmiany trądzikowe. Doktor Schweiger zaleca mycie rąk zaraz po nałożeniu produktu do włosów, aby składniki kosmetyku nie dostały się na skórę twarzy. Należy również często prać poszewki na poduszki, gdyż podczas snu zostawiamy na nich ślady kosmetyków, tłuszcz i brud.

Pieszczoty

Bliskie kontakty z partnerem również mogą być przyczyną zmian trądzikowych, a ten rodzaj schorzenia jest znany jako consort acne. Przyczyna jest podobna do tej opisanej wyżej – produkty do włosów partnera z łatwością przedostają się na naszą skórę powodując wypryski. Czy to oznacza, że mamy unikać pieszczot? W żadnym wypadku! Po prostu namówmy również naszego partnera do używania odpowiednich kosmetyków do stylizacji włosów.

Pasta do zębów

Chociaż niektórzy używają odrobinę pasty do zębów, by szybko zwalczyć pojedynczy wyprysk, to  jednak składniki zawarte w większości tych kosmetyków mogą powodować trądzik. Jak twierdzi doktor Schweiger, przede wszystkim fluor i sodium lauryl sulphate to składniki, których należy unikać wybierając pastę do zębów, gdyż mogą powodować trądzik.

Woda

powstawaniu trądziku sprzyja przede wszystkim twarda woda. Dlaczego? Ponieważ zawiera duże stężenie pewnych minerałów, które pozostają na skórze zatykając pory i powodując zmiany. Jedyną radą jest zainstalowanie filtrów oczyszczających wodę ze szkodliwych minerałów i metali, które oprócz tego, że powodują trądzik, to również podrażniają skórę.

Źródło: DailyGlow