fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Piersi starzeją się szybciej niż reszta ciała

Kobiecy biust zwykle jest dwa, trzy lata starszy niż wskazywałby wiek jego posiadaczki, wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Los Angeles.

Nie od dziś operacje plastyczne piersi należą do czołówki zabiegów wykonywanych w klinikach urody. Teraz wreszcie wiemy dlaczego wygląd biustu jest tak istotny dla każdej pani i zwykle nie zadowala samych posiadaczek. Otóż, o dziwo, organ ten zwykle jest starszy niż reszta kobiecego ciała. 

Skąd takie zaskakujące wyniki? Ze zwyczajowego mechanizmu starzenia się zakodowanego w ludzkim genomie. Steve Horvath i jego koledzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkryli bowiem, że w różnych tkankach przebiega on w różnym tempie.

Piersi pierwsze

Żeby wysnuć wspomnianą teorię amerykańscy naukowcy przebadali 7844 próbki tkanek pochodzących od 51 osób w różnym wieku. W grupie eksperymentalnej znaleźli się i 101-latkowie i płody. Na podstawie przeanalizowanego materiału badacze odkryli 353 części genomu, które w różnym tempie w tkankach ulegają procesowi metylacji DNA. 

Eksperci dokładnie sprawdzili w jakim stopniu doszło do metylacji w poszczególnych fragmentach, tym samym ustalając ich wiek. Najważniejszym odkryciem jest określenie wieku zdrowych tkanek piersi. Okazuje się bowiem, że są one średnio 2-3 lata starsze niż wskazuje na to wiek kobiety.

Co istotne, tkanka automatycznie robi się starsza, jeśli kobieta ma nowotwór, wówczas zdrowa tkanka w pobliżu guza może być nawet 12 lat „dojrzalsza” od posiadaczki.

Serce w tyle stawki

Badania opublikowane w Genom Biology przynoszą też inne zaskakujące wnioski. Okazuje się, że nasze ciało posiada też organy znacznie młodsze niż wskazywałby na to nasz wiek. Do grupy szczęśliwców zaliczylibyśmy na przykład mięsień sercowy, który średnio jest młodszy od właściciela o 9 lat.

Odkrycia zespołu Hovartha to kolejny krok do sukcesu w walce z procesami starzenia, a wiedza na temat tkanek może być niezwykle przydatna w codziennej pracy kosmetologa. Stąd nasze pytanie, drodzy eksperci, co poradzilibyście paniom, które chciałyby odmłodzić własne piersi?

Źródło: gadzetomania.pl