fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Pierwszy makijaż rozpoczęli Neandertalczycy

Neandertalczyk zamieszkujący Europę Zachodnią ok. 50 tys. lat temu stosował makijaż, malując sobie ciało w celach rytualnych – sądzi prof. Joao Zilhaoz wydziału archeologii uniwersytetu w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii.

Podstawą tych ocen są muszle znalezione w południowej Hiszpanii, które zdaniem archeologów w czasach prehistorycznych służyły do przechowywania i mieszania barwników. Wyniki prac archeologów zamieszcza specjalistyczny amerykański periodyk Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Zilhao, który prowadził badania w Murcji twierdzi, iż „pogląd, jakoby neandertalczycy byli półgłówkami” nie znajduje potwierdzenia w znaleziskach dowodzących, iż „byli zdolni do myślenia w kategoriach symboli”.
czytaj dalej
 
Uprzednio kawałki manganu, którego związki były używane przez neandertalczyków jako barwniki do malowania ciała, zostały odkryte w Afryce, skąd, jak się sądzi, mogli oni przywędrować do Europy.

Z hiszpańskiego odkrycia zdaniem prof. Zilhao płynie dalej idący wniosek niż z odkryć w Afryce: – Jest to pierwszy przekonujący dowód na to, że neandertalczycy używali kosmetyków. Wiedza o tym, iż znali skomplikowaną recepturę jest nowością. To coś znacznie więcej niż barwnik do malowania ciała – powiedział Zilhao cytowany przez BBC.

W Murcii znaleziono kawałki żółtego barwnika najprawdopodobniej służącego za pierwszą warstwę kładzioną na ciało, a także wymieszany proszek z drobinkami połyskującego czarnego minerału. Naukowcy nie wykluczają, iż niektóre rzeźbione i pomalowane na jaskrawe kolory muszelki neandertalki mogły nosić jako biżuterię.

Człowiek neandertalski żył w okresie od około 180 do 35 tys. lat temu rozprzestrzeniając się w Europie (z wyjątkiem pokrytej wówczas lodowcem Skandynawii) i na Bliskim Wschodzie.

Źródło: PAP