fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Pierwszy w Polsce przeszczep twarzy

W Centrum Onkologii w Gliwicach przeprowadzono z sukcesem operację twarzy 33-letniego mężczyzny. Biorca to ofiara wypadku w pracy –  poinformowała Anna Uryga z gliwickiego szpitala.

15 maja 2013 roku zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadził bardzo skomplikowany zabieg. Mówi się, iż była to pierwsza na świecie pilna transplantacja ze wskazań życiowych.

Okazuje się, że wcześniej mężczyzna przeszedł replantację własnych tkanek w innym szpitalu, ale niestety nieudaną. Zabieg przeprowadzony już w Centrum Onkologii w Gliwicach objął nie tylko rozległe powłoki twarzoczaszki, ale także szkielet środkowego i górnego piętra twarzy.

Jak szacuje prof. Adam Maciejewski obecnie w naszym kraju osób kwalifikujących się do podobnej operacji jest około 120 osób. Kim są pacjenci potrzebujący przeszczepu twarzy? To osoby z wadami wrodzonymi, te po rozległych urazach mechanicznych lub jednostki po leczeniu łagodnych nowotworów regionu dolnego, środkowego i górnego piętra twarzy. W przypadku trzeciej grupy mówimy o pacjentach, u których klasyczne metody rekonstrukcji nie są w stanie przywrócić estetycznego wyglądu oraz funkcji poszczególnych narządów.

Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej działający w Centrum Onkologii w Gliwicach posiada największe w Polsce doświadczeniem w temacie zabiegów rekonstrukcyjnych. Z sukcesem przeprowadził już tysiące podobnych operacji w tym zabiegi z wykorzystaniem technik mikronaczyniowych, czyli tych wymagających pracochłonnego łączenia żył i tętnic o średnicy ok. 2 mm.

Źródło: PAP