fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Pigułka zamiast siłowni?

Okazuje się, że coś, co do tej pory mogło jedynie śnić się leniuchom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy, już wkrótce może stać się realne.

Badania opublikowane ostatnio w magazynie Nature dowodzą, że jest możliwe stworzenie mieszanki, która po zaaplikowaniu do organizmu wpływa na ciało podobnie jak ćwiczenia fizyczne.

Naukowcy ze Scripps Institute na Florydzie przeprowadzili ostatnio badanie na myszach, wstrzykując skomponowaną przez siebie mieszankę otyłym osobnikom. Okazało się, że zastrzyk aktywował u nich proteinę Rev-erb, która kontroluje rytm dobowy i zegar biologiczny w organizmie. W rezultacie, myszy straciły na wadze oraz poprawił się ich cholesterol, mimo tego, że ich dieta nadal była wysoko kaloryczna.

Ponadto, osobniki te zaczęły zużywać więcej tlenu i o 5% więcej energii niż te z grupy kontrolnej. Co ważne, nie wykonywały one żadnych dodatkowych ćwiczeń, a w wielu przypadkach, stały się jeszcze bardziej leniwe i mniej aktywne niż przed zastrzykiem.

W jaki sposób to działa?

Regularne ćwiczenia fizyczne zwiększają w mięśniach ilość mitochondriów, które są odpowiedzialne za dostarczanie energii komórkom. 

Naukowcy wstrzyknęli myszom mieszankę prosto do komórek mięśniowych, które w rezultacie wzmogły produkcję Rev-erb, a co za tym idzie, wytworzyły się nowe mitochondria i wzmocniły te już istniejące. 

Thomas Burris, współautor przeprowadzonego badania twierdzi, że lek z pewnością imituje ćwiczenia fizyczne, i że mógłby on pomóc osobom niepełnosprawnym czerpać korzyści z ćwiczeń bez ich fizycznego wykonywania.

Ale czy to wskazane?

Wyniki badań z pewnością wywołają wiele kontrowersji oraz etycznych dyskusji na temat nowego leku. Na przykład, czy taki lek powinien zostać zakazany zawodowym sportowcom i uznany za doping? 

Thomas Burris twierdzi, że jego głównym celem jest przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym, a nie tym, które są zbyt leniwe by uprawiać sport czy zawodowcom – oszustom. Podkreśla on również, że tradycyjne ćwiczenia przynoszą wiele innych korzyści, których nie sposób zastąpić żadnym lekiem.

Reasumując – jeśli jesteś sprawny i możesz ćwiczyć, powinieneś to robić nie czekając na „magiczną” pigułkę.

Źródło: Medical News Today