fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Plebiscyt Ziele Roku 2010 oficjalnie rozstrzygnięty!

Pisaliśmy już o nieoficjalnym wyłonieniu zwycięscy plebiscytu Ziele Roku 2010. Teraz możemy już formalnie potwierdzić niekwestionowany tryumf bzu czarnego (Sambucus nigra) nad innymi leczniczymi i kosmetycznymi roślinami.

Dnia 15 sierpnia, podczas obchodów w Dnia Zielarza w Witaszycach, przedstawiciele branży zielarskiej z Polski, Niemiec, Rosji i Czech oficjalnie przyznali zaszczytny tytuł szczęśliwemu zwycięscy. Jury, w swojej decyzji kierowało się głównie popularnością wśród naukowców i terapeutycznymi nadziejami wiązanymi z poszczególnymi roślinami.

Bez czarny, chociaż może poszczycić się ciekawymi właściwościami kosmetycznymi, niewątpliwie nie jest dostatecznie doceniany w środowisku kosmetologów,. Jak mówi prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego dr n. farm. Jerzy Jambor, napary z kwiatów bzu stosuje się do płukania jamy ustnej i gardła, do okładów w zapaleniu spojówek i brzegów powiek, a także do leczenia wyprysków skórnych, czyraków, trądziku i oparzeń. Godne uwagi są mieszanki ziołowe stosowane jako środki pomocnicze w leczeniu otyłości.

W środowisku medycznym, tegoroczny laureat słynie głównie z doskonałych właściwości napotnych i oczyszczających oskrzela. Ponadto należy wspomnieć, że bez czarny, jako jedna z niewielu roślin zawiera olejek eteryczny bogaty w kwas walerianowy.

Na koniec, kilka słów o poprzednich laureatach oryginalnego konkursu. Jak dotąd serca zielarzy miały okazję podbić: miłorząb japoński, dzika róża, głóg, dziurawiec, rumianek, aloes, aronia, czarci pazur oraz niezwykle ostatnio popularny żeń-szeń.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia