fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Podwójnie nieuleczalna łuszczyca

Na zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej lekarze przedstawili kwestię braku odpowiedniego leczenia polskich chorych na łuszczycę. Według zgromadzonych na spotkaniu dermatologów, największym problemem jest brak refundacji leków biologicznych, które dają bardzo dobre efekty leczenia.

W naszym kraju leki biologiczne otrzymuje jedynie 306 chorych, podczas gdy z najbardziej restrykcyjnych wyliczeń wynika, że powinno je dostawać, co najmniej 800 osób. Tak mała liczba wynika z dużych kosztów terapii, które wynoszą ok. 5 tysięcy zł miesięcznie dla jednej osoby. Największym problemem wydaje się być fakt, że Polska jako jedyna nie posiada regulacji prawnych dotyczących leczenia lekami biologicznymi w łuszczycy.

Łuszczyca dotyka ok. 800 tys. mieszkańców naszego kraju, co stanowi ok. 2-3 % całego społeczeństwa. Tradycyjne metody leczenia, niestety jak dotąd nie dają zadawalających rezultatów. Nadzieją dla chorych są leki biologiczne (uzyskane metodami inżynierii genetycznej). Pozwalają one zwalczyć w bardzo szybkim tempie widoczne objawy choroby, ale także łagodzą stany zapalne w organizmie i zapobiegają jej nawrotom. Miejmy nadzieję, że opisane leki już wkrótce będą dostępne dla wszystkich chorych którzy ich potrzebują.

Pamiętajmy, że łuszczyca to nie tylko choroba ciała, ale także poważna dolegliwość duszy, każdego dnia narażanej na brak akceptacji społeczeństwa. Musimy o tym pamiętać, kiedy spotkamy się w naszej pracy z osobą borykającą się z tym właśnie problemem.

Źródło: PAP Nauka