fbpx
26 Maj, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Polacy stają się lekomanami

Tabletka na ból głowy, na złe samopoczucie, proszek na wątrobę i bezsenność, a na koniec coś na przeziębienie – „na wszelki wypadek” – naukowcy alarmują, że w naszym społeczeństwie dramatycznie rozszerza się zjawisko lekomanii.

Największy problem z nadmiernym przyjmowaniem leków mają kobiety. W związku z wahaniem nastrojów związanym z cyklem miesięcznym często przyjmują za dużo leków poprawiających nastrój. Nadużywają również środków przeciwbólowych. Z kolei mężczyźni mają tendencję do nadmiernego korzystania z medykamentów stosowanych na złagodzenie skutków zatrucia alkoholowego. Lekarze szacują, że problem lekomanii dotyczy od 25 do 30% społeczeństwa.

Polacy zażywają o 40% więcej antybiotyków niż Brytyjczycy. Warto przy tym zauważyć, że niektóre z antybiotyków są szczególnie preferowane, a wiąże się to z aktywnością firm farmaceutycznych. Generalnie, nadużywanie leków jest bardzo ściśle związane z reklamami. Co się pokaże w telewizji, natychmiast ma większe wzięcie w aptekach – wyjaśnia Sławomir Czachowski, wojewódzki konsultant ds. medycyny rodzinnej.

Zdaniem dr Czachowskiego problem nadużywania przez nas leków wynika głównie z braku umiejętności radzenia sobie ze stresem. Mamy trudności z zaakceptowaniem otaczającej nas rzeczywistości i często szukamy prostych rozwiązań. Zamiast zmienić styl życia wierzymy reklamom i przyjmujemy cudowne tabletki mające rozwiązać wszystkie nasze problemy.

Źródło: nowosci.com.pl/rynekaptek.pl