fbpx
22 Maj, 2020
Warszawa
3 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Polacy tyją w rekordowym tempie

Jeśli mielibyśmy wskazać kraj, w którym otyłość jest się naprawdę dużym problemem, to pewnie każdy z nas, bez zastanowienia pomyślałby o Stanach Zjednoczonych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w niedalekiej przyszłości sami możemy mieć podobne, albo nawet większe zmartwienie.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia wynika, że polskie dzieci, tyją dużo szybciej niż ich amerykańscy rówieśnicy. Obecnie 3% chłopców i 3,5% dziewcząt boryka się z problemem otyłości. Nadwaga dotyczy już 20% małych Polaków i 15% ich rówieśniczek.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo niezdrowa dieta. Do naszych tradycyjnych schabowych i golonek, dołożyliśmy bowiem zachodnie frytki i hamburgery.

W diecie dzieci jest za dużo tłuszczu, cukrów oraz kalorii ukrytych w słodkich napojach i sokach. Co gorsza, coraz więcej z nich nie ćwiczy na WF-ie – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu.

Warto pamiętać, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na wiele groźnych dolegliwości. Zwiększone jest ryzyko udaru, zawału, cukrzycy i niektórych nowotworów: macicy, prostaty i jelita grubego.

Źródło: Rynek Zdrowia