fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Polimery z komórkami skorupiaków odbudowują kości i chrząstkę

Portugalski Uniwersytet Minho opracował metodę odtwarzania ludzkich kości i chrząstek na bazie polimerów, substancji pochodzących z organizmu skorupiaków, a także komórek macierzystych.

Nową mieszankę regenerującą, której wdrażaniem w leczeniu ludzi zainteresowanych jest już kilka światowych instytucji medycznych, opracował zespół naukowców z Uniwersytetu Minho, na północy Portugalii. Jej głównym autorem jest prof. Rui Reis.

Materiał odbudowujący kości i chrząstkę opiera się na mieszaninie polimerów oraz kolagenu, który występuje w organizmach skorupiaków, takich jak krewetka, czy langusta. „Ta substancja morska wzmacnia komórki macierzyste organizmu, pozwalając na szybką odbudowę tkanki kostnej” – powiedział Rui Reis.

Stworzenie nowej substancji regenerującej poprzedziły długotrwałe prace badawcze na Uniwersytecie Minho. „Dotychczas brało w nich udział łącznie ponad 100 specjalistów” – poinformował dyrektor Laboratorium Badawczego 3 B’s, wchodzącego w skład portugalskiej uczelni.

„Prace nad zastosowaniem nowej substancji odbudowującej tkankę kostną zbliżają się już ku końcowi. Lada dzień możliwe będzie wykorzystanie nowej formuły w leczeniu ludzi. Zastosowanie mieszanki na małych zwierzętach zakończyło się sukcesem” – dodał portugalski uczony.

Odkrycie prof. Reisa i jego portugalskich kolegów zostało już dostrzeżone przez światowych ekspertów. 7 listopada br naukowiec został uhonorowany przez Europejskie Stowarzyszenie Biomateriałów nagrodą Georgea Wintera.

„Bardzo się cieszę, że w wieku 44 lat udało mi się zdobyć nagrodę, która zazwyczaj jest przyznawana naukowcom u progu kariery lub w wieku emerytalnym” – powiedział prof. Rui Reis.

 Źródło:  Pap