fbpx
07 Czerwiec, 2020
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Polski turysta dawcą twarzy w Turcji

Obywatel RP, który tragicznie zmarł podczas urlopu, został dawcą twarzy dla tureckiego biorcy. Operację przeprowadzono w w szpitalu uniwersyteckim w Antalyi. Był to piąty tego typu przeszczep w Turcji, trwał sześć godzin i zakończył się sukcesem.

Dawca

Polski turysta, był 42-latkiem, który spędzał wakacje w jednym z kurortów w prowincji Muğla w południowo-zachodniej Turcji. 14 lipca, podczas pływania doznał ataku serca. Po przebadaniu i stwierdzeniu zgonu przez lekarzy rodzina rodaka, która przebywała na miejscu, pozwoliła na wykorzystanie jego organów, w tym twarzy.

Biorca

Osobą, która otrzymała twarz Polaka jest 27-letni Recep Sert. Procedura samego przepływu informacji wyglądała tak, że wiadomość o dawcy trafiła do bazy danych tureckiego ministra zdrowia, by trafić do wymagającego przeszczepu biorcy.

Operacja

Przeszczep twarzy trwał 6,5 godziny i zakończył się sukcesem. Operację wykonał zespół lekarzy z Uniwersytetu Akdeniz w Antalyi, pod kierownictwem profesora Ömera Özkana. 

Jak wspominaliśmy powyżej, ten przeszczep twarzy był piątym wykonanym w Turcji. Pierwszy przeprowadzono 21 stycznia 2012, a pacjent Uğur Acar szybko powrócił do zdrowia. Kolejny, przeprowadzony w Hacettepe University, dał „nowe życie” Cengizowi Gülowi. Trzecia operacja tego typu odbyła się w Gazi University. A ostatnim, przed tym przeprowadzonym dzięki polskiemu dawcy, był przeszczep twarzy z maja 2012 roku. Wówczas to 34-letni mężczyzna otrzymał twarz należącą do 19-latka.

Źródło: www.tvn24.pl