fbpx
21 Lipiec, 2019
Warszawa
29 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Postępy Kosmetologii – nr 1/2011

Drodzy Czytelnicy 

Oddajemy w Państwa ręce nowy zeszyt „Postępów Kosmetologii”, pierwszy w 2011 roku, życząc Państwu wszelkiej pomyślności. Zakładamy również, że czasopismo będzie się rozwijało, robiąc postępy w stosunku do roku 2010, chociaż był on w naszej ocenie udany. Aby się o tym przekonać, wystarczy sięgnąć do poprzednich zeszytów, jeśli ich Państwo wcześniej nie czytali.

Jako bezpośrednie nawiązanie do ubiegłego roku, mamy w tym wydaniu artykuł prof. dr hab. Anny Skoczyńskiejz Akademii Medycznej we Wrocławiu i Sylwii Kucharskiej, absolwentki naszej Szkoły. Artykuł ten, choć zapowiadany, nie znalazł się w ostatnim zeszycie ubiegłego roku, ponieważ przekroczyliśmy pojemność arkusza wydawniczego. Obie Autorki i Czytelników serdecznie przepraszamy. Tekst ten charakteryzuje zmiany chorobowe skóry powstałe w wyniku chorób nowotworowych narządów wewnętrznych. Świadoma obserwacja skóry pacjentów w gabinetach kosmetycznych może się przyczynić do rozpoznania chorób wewnętrznych. Autorki wskazują również, że może nie być bezpośredniego związku obserwowanych efektów skórnych z istnieniem nowotworu organów wewnętrznych – dlatego wymagana jest ogromna delikatność w kontakcie z pacjentami gabinetów kosmetycznych.

W bieżącym wydaniu gościmy po raz pierwszy prof. dr. hab. Gerharda Buchbaueraz Katedry Farmakologii Klinicznej i Diagnozy Uniwersytetu Wiedeńskiego. Jest on autorem pracy na temat problemów, jakie mogą się pojawić przy doborze substancji zapachowych w produktach kosmetycznych. Oprócz zagadnień dotyczących odpowiedniego doboru składników zapachowych w perfumach czy wodach toaletowych, pojawiają się: czas działania, zmiany środowiska, zmiany temperatury i uboczne reakcje chemiczne. Problemów tych na ogół nie uświadamiamy sobie, używając pięknie pachnących kremów czy dezodorantów.

Prof. dr hab. Włodzimierz Doroszkiewicz, dr Kamila Korzekwa, dr Marta Kuśz Uniwersytetu Wrocławskiego kontynuują tematykę możliwych przyczyn mikrobiologicznych zanieczyszczeń kosmetyków, powstałych na etapie produkcji w trakcie ich używania. Zwracają uwagę na typy opakowań i ich zamknięć, potrzebę zapoznania się z informacjami podanymi na opakowaniu, w tym z terminem ważności. Pokazują, że ryzyko zakażenia rośnie z liczbą użytkowników danego opakowania. Informują nas, jakie patogeny mogą pojawić się najczęściej w trakcie używania kosmetyku.

Mgr Wanda Hawryłkiewicz i mgr Sylwia Dzwonnikz Niepublicznej Szkoły Medycznej we Wrocławiu opisują wyniki kuracji trądziku 25-proc. kwasem salicylowymw laboratorium kosmetycznym oraz w warunkach domowych 8-proc. a-hydroksykwasami. Po serii zabiegów stwierdzono wzrost zawartości wody w naskórku, obniżenie pH do wartości fizjologicznej dla skóry, zmniejszenie poziomu tłuszczu w skórze. Próby zabiegów kosmetycznych przy wykorzystaniu α i β-hydroksykwasów okazały się pomyślne.

Małgorzata Pihut z Ośrodka Szkolenia Medycyny Estetycznej i Kosmetologii w Krakowie charakteryzuje mezoterapię igłową i bezigłową. Omówią technikę zabiegów, rodzaj stosowanych „koktajli”, ogólne zasady zapewniające bezpieczeństwo przy stosowaniu tych zabiegów oraz ewentualne przeciwwskazania.

Zachęcam do lektury bieżącego wydania

Aleksander Koll
redaktor naczelny