fbpx
01 Czerwiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Powstrzymać siwienie włosów

Naukowcy z University College London po raz pierwszy zidentyfikowali gen siwienia, a także geny wpływające na kształt i gęstość włosów, co może mieć bardzo duży wpływ na rozwój produktów mających na celu opóźnienie procesów starzenia.

Genem odpowiadającym za siwienie włosów jest IRF4, o którym wiadomo również, że odgrywa rolę w nadawaniu włosom koloru.

Wiemy już, że w łysienie i kolor włosów zaangażowanych jest kilka ganów, ale jest to  pierwszy raz, kiedy zidentyfikowany został gen siwienia u ludzi, a także inne geny wpływające na kolor i gęstość włosów” jak mówi główny autor Dr Kaustubh Adhikari, UCL Cell & Developmental Biology.

Siwienie włosów powodowane jest brakiem melaniny we włosach, wiec naukowcy chcą poznać jaką rolę w tym procesie odgrywa IRF4, ponieważ gen ten bierze udział w regulowaniu produkcji i magazynowaniu melaniny.

Badacze twierdzą, że zrozumienie jak IRF4 wpływa na siwienie, może pomóc w rozwoju nowych zastosowań kosmetycznych zmieniających wygląd włosów, jak wzrost w mieszku przez spowolnienie lub blokowanie siwienia włosów.

Analiza

W badaniu, opublikowanym w Nature Communications, naukowcy analizowali populację liczącą ponad 6000 osób o zróżnicowanym pochodzeniu w całej Ameryce Łacińskiej w celu identyfikacji nowych genów związanych z kolorem włosów, siwieniem, gęstością i kształtem włosów prostych i kręconych. Wyniki tej analizy mogą mieć zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale również w medycynie sądowej, jako, że poszerzają naszą wiedzę o tym jak zidentyfikowane geny wpływają na wygląd.

Prowadzący badania Profesor Andres Ruiz-Linares z UCL Biosciences, dodaje, że odkrycie pierwszego związku pomiędzy genami i siwieniem może stanowić dobry model do zrozumienia aspektów biologii starzenia się człowieka.

Zrozumienie mechanizmu poprzez który IRF4 wpływa na siwienie może być również istotne dla rozwoju sposobów opóźniających siwienie włosów” jak twierdzi.

Inne zidentyfikowane geny

Podobnie, naukowcy z  University of Bradford’s Centre for Skin Sciences również odkryli inne geny w ramach badania, mające wpływ na szereg cech włosów takich jak skręt, kształt, grubość włosów na brodzie i gęstości rzęs.

Jednym z nich jest gen PRSS53, odpowiadający za skręt włosów, kodujący enzym należący do proteaz serynowych. Jego aktywność determinuje to, czy włosy są proste jak u Azjatów i Indian lub kręcone. Funkcją enzymu PRSS53 w części mieszka włosowego jest kształtowanie rosnącego włókna włosa.

Naukowcy odkryli też dodatkowe geny związane z włosami, w tym EDAR wpływający na kształt włosów i gęstość brody, FOXL2 odpowiadający za grubość brwi i Pax3 odpowiedzialny za występowanie monobrwi.

Od dawna spekulowano, że cechy włosów mogą być pod kontrolą jakiejś formy selekcji, takiej jak dobór naturalny lub płeć i znaleźliśmy statystyczne dowody w genomie potwierdzające ten podgląd” mówi Dr Adhikari.

Źródło: Nature Communications