fbpx
04 Lipiec, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Pozbądź się „worków” pod oczami

Każda z nas zna ten widok z rana. Duże, niepożądane “worki” pod oczami to zmartwienie większości Polek, które za taki stan rzeczy obwiniają słaby sen lub zwyczajne zmęczenie organizmu. Właśnie przez to zwyczajowo są mylone lub utożsamiane z równie popularnymi “cieniami” także występującymi w tym obszarze twarzy i których przyczyn należy upatrywać właśnie w niewystarczającej ilości snu, przemęczeniu lub w naturalnym procesie starzenia się. Zjawisko “worków” może mieć o wiele poważniejsze przyczyny, a ich wyeliminowanie może być znacznie trudniejsze.  I choć często udaje nam się je ukryć pod grubą warstwą makijażu, nie należy ignorować znaków wysyłanych nam przez organizm, zwłaszcza jeżeli stają się kolejnym czynnikiem stresogennym, powodując zmartwienie podczas każdego spojrzenia w lustro. W jaki sposób zapobiegać powstawaniu nieestetycznej opuchlizny i czym jest spowodowana? Czy da się pozbyć powstałych już zmian? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym postaramy się wyjaśnić te kwestie. 

 

Co jest przyczyną powstawania “worków”?

W tym przypadku trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Same worki biorą się z powodu nadmiaru limfy gromadzącej się w tkankach podskórnych. Co prowadzi do takiego procesu? Jako głównego winowajcę eksperci wskazują przeważnie siedzący tryb życia. Prowadzi on do spowolnienia procesu przepływu limfy przez co produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w tkance podskórnej. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna takiego stanu rzeczy. Skłonność do powstawania opuchlizny mogliśmy także odziedziczyć po naszych rodzicach, lub nabyć wraz z wiekiem – kiedy to naturalnie spada napięcie skóry i mięśni Kolejnymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu popularnych “worów” jest nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i niewłaściwa dieta, a nawet nadużywanie kąpieli słonecznych, które wzbogacając nasz wygląd, mogą przyczynić się do powstania niepotrzebnych zmian pod oczami. Opuchlizna może również być spowodowana chorobami serca, układu krążenia, tarczycy i nerek, dlatego w razie takowych podejrzeń warto zdecydować się na komplet niezbędnych badań, aby szybko zdiagnozować taką ewentualność.

Jak zapobiegać podpuchniętym oczom?

Najbardziej banalną i najprostszą formą profilaktyki jest po prostu dbanie o odpowiedni, zdrowy styl życia. Właściwa dieta, bogata w wartości odżywcze i minerały oraz regularna aktywność, najlepiej na świeżym powietrzu z pewnością pomoże w zapobieganiu tego zjawiska, ale przyczyni się także do poprawy ogólnego samopoczucia i zdrowia. Kolejnymi domowymi sposobami na pozbycie się tych mankamentów jest odpowiednie wywietrzenie pokoju przed snem, spanie z uniesioną głową, np ułożoną na poduszce, co przyśpieszy proces cyrkulacji płynów oraz szklanka wody przed snem. Wodą możemy także przepłukać naszą twarz z rana, zwłaszcza jeżeli uda nam się to zrobić płynem o niskiej temperaturze. Istnieje również szereg nieszablonowych metod przekazywanych z pokolenia na pokolenie, jak okłady z zimnych łyżeczek lub plastrów ziemniaka. Niektórzy polecają także przyłożenie zaparzonych wcześniej woreczków z herbatą, które mają zredukować opuchliznę.

Na rynku dostępny jest również bogaty wybór kosmetyków, które określane są właśnie jako sposób na redukcję worków pod oczami. Z szerokiej oferty warto wybierać preparaty zawierające retinol, kwas hialuronowy, witaminy i antyoksydanty. Innymi docenianymi przez ekspertów składnikami są kofeina i wyciąg z miłorzębu japońskiego.   

 Skuteczne zabiegi

Co jednak w sytuacji, kiedy wszystkie metody domowe oraz kosmetyki zawodzą? Spokojnie, tu z pomocą przychodzi dorobek medycyny estetycznej. Jednym z polecanych i popularnych zabiegów jest SMAStherapy®, czyli zabieg z wykorzystaniem specjalnie wytworzonej fali akustycznej, która prowadzi do termicznych mikrouszkodzeń, na skutek których dochodzi do skurczu włókien kolagenowych, koagulacji białek i przebudowy tkanki łącznej. Pobudzamy w ten sposób organizm do naturalnych procesów, które prowadzą do zwiększenia ilości kolagenu i elastyny w organizmie. Efekty są możliwe do zaobserwowania już po pierwszym zabiegu, a widoczne zmniejszenie worków pod oczami można odczuć już po 14 dniach. Pełny rezultat oczekiwany jest po 90 dniach i może utrzymać się do 2 lat. Jako największą zaletę tej metody specjaliści wskazują pełną bezinwazyjność, brak igieł, czy znieczuleń, które często budzą obawy potencjalnych zainteresowanych.
Inną polecaną metodą mezoterapia frakcyjna. Jest to zabieg polegający na nakłuwaniu skóry twarzy za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w sterylne igły. Podczas trwania tworzonych jest nawet 500 000 kanalików sięgających do skóry właściwej którymi podawana jest specjalna substancja aktywna. Dodatkowo skóra korzysta na specjalnych drganiach, które stymulują wytwarzanie kolagenu i elastyny, tak potrzebnych do zatrzymania niekorzystnych zmian. Dzięki tak głębokiemu nakłuciu proces dotarcia składników aktywnych jest ułatwiony a sam efekt widoczny niemal natychmiast. 

Karboksyterapia – magiczny sposób?

Karboksyterapia to nowość medycyny estetycznej,mogąca być przełomem w usuwaniu opuchlizny zwanej potocznie workami pod oczami. Wykorzystanie dwutlenku węgla jest doceniane przede wszystkim za szybki efekt, często widoczny już po pierwszej wizycie oraz stosunkowo niski koszt. Rozchodzący się po tkankach CO2 rozszerza naczynia krwionośne stymulując proces ich regeneracji. Doprowadza również do powstania niegroźnego stanu zapalnego co z kolei pobudza produkcję kolagenu i elastyny.

Sam zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej igły regulowanej ilości CO2, która rozchodzi się po planowanym obszarze, co można z łatwością zaobserwować w czasie trwania procesu. Postrzegany jest raczej jako bezbolesny, gdyż jedynym dyskomfortem jaki możemy odczuć w trakcie zabiegu jest ukłucie igły oraz wrażenie „rozpychania się” gazu w naszym organizmie. Czas trwania jednego zabiegu zależy oczywiście od wielkości rozstępu, jednak nie powinien on przekroczyć kilkunastu minut. 

Kolejną zaletą karboksyterapii jest łatwość jej stosowania. Szybki i bezbolesny zabieg nie skutkuje bowiem niczym, co wymagałoby długiego „dochodzenia do siebie”. W miejscu wkłucia może pojawić się jedynie delikatny ból lub rumień, jednak są to dolegliwości, które po upływie zaledwie kilku godzin powinny ustąpić. Aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom należy po wizycie powstrzymać się od aktywności fizycznej oraz relaksowania się na saunie lub basenie.

Pozbądź się worów!

Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi sposobów na pozbycie się podpuchniętych oczu, z pewnością znajdziemy w końcu metodę, która okaże się skuteczną w naszym przypadku. Jest to gra warta świeczki tym bardziej, iż wszystkie metody mające skutkować zmniejszeniem obrzęku nie wymagają dużego nakładu pracy i czasu, a niektóre, tak jak opisane powyżej zabiegi medycyny estetycznej, charakteryzują się wysoką skutecznością i bezbolesnym przebiegiem. Nie pozwólmy zatem na zbędne kompromisy!

SC Beauty Magazine